Ljubo Kuntarić
Ljuboslav-Ljubo Kuntarić jedan je od najplodnijih i najuspješnijih skladatelja nakon Drugog svjetskog rata. Roden je u Ćakovcu 20. lipnja 1925. godine. Diplomirao je na Tehničkom fakultetu u Zagrebu 1951. godine. Kao diplomirani inženjer afirmaciju je stekao odmah nakon završenog fakulteta radeći na izgradnji vodovoda Cres-Lošinj, te dugi niz godina do umirovljenja na vrlo značajnim projektima.Stekao je solidno glazbeno obrazovanje. U sedmoj godini života počinje privatno učiti klavir, a usporedo s Gimnazijom polazi i Muzičku školu u Varaždinu. U Čakoveckom „Hrvatskom junaku“ svira u zabavnom i džez orkestru, a kod požeškog kapelnika prof. Vojteha Štetke uči klavir, violinu i flautu te harmoniju i početke polifonije. Kod čuvenog profesora Rudolfa Matza pet godina je učio harmoniju i kontrapunkt, instrumentaciju, kompoziciju i muzičke forme, a potom još nekoliko godina radio je s Albom Vidakovićem.
S prvim ozbiljnijim radovima Ljubo Kuntarić javlja se kao skladatelj šlagera. Njegovu pjesmu „Ti ni ne slutiš“ (1943.) izveo je najpopularniji hrvatski pjevač tog vremena Andrija Konc, 22. ožujka 1945. godine uživo na hrvatskom krugovalu. To je bilo dostatno da pjesma postane hit. Kasnije su je snimili mnogi drugi pjevači; Meho Sofić, Bruno Petrali, Ivo Robić, Zvonimir Krkljuš i Elvira Voća. Već na prvoj godini fakulteta Kuntarić je primljen u Hrvatsko autorsko društvo 14. veljače 1945. (I. Glazbeni odsjek), a zajedno s Miljenkom Prohaskom bio je jedan od utemeljitelja Udruženja zabavne muzike. Glazbu je poceo učiti već u rodnom Čakovcu, da bi nastavio u glazbenoj školi u Varaždinu, a poslije i u Požegi. Po završetku studija gradevine 1951. godine odlazi u Volosko kraj Opatije gdje počinje skladati i u istarskom melosu.
Više od pet desetljeća živi i djeluje na Kvarneru. Autor je bogatog i raznovrsnog opusa. Najpoznatiji je po svojim brojnim zabavnim melodijama, često nagrađivanim na festivalima. Pobijedio je na prvom Zagrebačkom festivalu 1953. skladbom "Ta tvoja ruka mala". Skladao je i orkestralne, komorne, klavirske te duhovne skladbe, zatim radove za tamburaške i puhačke orkestre, skladbe i obrade za klape. Autor je i brojnih scenskih djela (opera, opereta, musicala Karolina riječka i Tata, udajem se za crnca). Takoder, pisao je scensku i filmsku glazbu.
Glazbu je poceo učiti već u rodnom Čakovcu, da bi nastavio u glazbenoj školi u Varaždinu, a poslije i u Požegi. Prvi je pobjednik Zagrebačkog festivala („Ta tvoja ruka mala“). Sudjelovao je na brojnim festivalima: „Ta tvoja ruka mala“ – prva nagrada publike (Zagreb 1953), „Ti i ja“, 3. nagrada (Zagreb'55), „Ako nećeš da te ljubim“, 1. nagrada (Zagreb'56), „Nina“, 3. nagrada (Zagreb'56), Nagrada na Zagrebu'64 „Skladatelju pobjedniku prvih 10 festivala“, koju mu je dodijelila muzička edicija Faril iz Bologne, „Ti nisi samo moj san“, 3. nagrada stručnog žirija Festivala radio difuzije, Beograd'57, „Pjesma tipkačici“, 3. nagrada Festivala radio difuzije, Beograd'57, inače prva pjesma koju je u svojoj bogatoj karijeri snimila Tereza Kesovija, „Na jedrilici“, 4. nagrada Festivala radio difuzije, Beograd'57, „Autobus calypso“, 2. nagrada publike te 3. nagrada stručnog žirija, Opatija'59 ( Ivo Robić, Marko Novosel, Bety Jurković, Toni Kljaković, Gabi Novak, Ljubimci žena, Cubismo) „U nedilju Ane“, veliki diskografski hit, 3. nagrada publike na festivalu Opatija'60, „Opatijo divna“- nagrada Turističkog saveza Opatije, „Sva sreća je tu“ , MIK'64 te nagrada lista Ritam za najvedriju i najbržu melodiju, „Bez jedra i vjetra“, 1. nagrada strućnog žirija MIK'64, „Plavi twist“, 2. nagrada publike MIK'64, „Fešta na palubi“, 3. nagrada publike, MIK' 65, „Barba Frane“, nagrada lista Arena za najvedriju melodiju, MIK'66, „Otišel je brodit“, 1. nagrada publike, 1. nagrada stručnog žirija te nagrada za uporabu istarskog melosa, MIK'67, „Valovi“, 3. nagrada, Beogradsko proleće '58, „Sretan put“, 1. nagrada na natječaju za pjesmu u filmu „H-8“ (Gabi Novak), „Pjesma brodskog malog“, nagrada natječaja za film „Mala Jole“ 1955. godine, „Mornarska pjesma“ i Šjora Dome“ nagrada natjecaja za film „Mala Jole“, mjuzikl „Blago s plavog Jadrana“-Nagrada Republickog fonda za unapredivanje kulturne djelatnosti, Zagreb 1974., „Zamagljen prozor“, 1. nagrada natjecaja za film „Medaljon sa tri srca“ (Ðimi Stanić, Ivo Robić, Elvira Voća, Drago Diklić) te brojne druge nagrade za dugogodišnje sudjelovanje i postignute uspjehe na festivalima. Autor je nekoliko mjuzikla i opera (Tata udajem se za crnca, Karolina riječka, Zlatarevo zlato…), piše crkvenu glazbu, skladbe za klape.
Ljubo Kuntarić umro je 4. listopada 2016. u Voloskom.
~~~~~
Na festivalu dalmatinskih klapa u Omišu Ljubo Kuntarić je prisutan od 1992. godine. Evo njegovih skladbi:
1992 - Šjora Dome, tekst: Nikša Fulgosi
1993 - Ajde Ive, oženi se, tekst: Ivo Cvitic
1997 - Sveti Roko mimički, tekst: Jakša Fiamengo
1999 - Još jednu pismu klapo moja, tekst: Danijel Nacinovic
2002 - Sritno sine (Dite moje, tinja život), tekst: Josip Tomin
2003 - Nosač Ante, tekst: Nedo Zuban
2004 - Moj did, tekst: Josip Tomin
2005 - Mandina koza, tekst: Nedo Zuban
2007 - Nikog nima, tekst: Nedo Zuban