Josip Veršić
Maestro Josip Veršić cjeloživotni samozatajni rad posvetio je glazbi. Kao glazbeni voditelj klape Trogir protagonist je omiškog Festivala od prvog izdanja 1967. godine, a njegovo znanje i iskustvo kao stručnog suradnika i dugogodišnjeg člana ocjenjivačkih sudova ostavilo je dubok trag u izgradnji ove manifestacije i dalmatinske klapske pjesme kao međunarodno priznatog brenda.
Rođen 1928. godine u Vinjercu, mjestašcu u Velebitskom kanalu, školovanje je započeo u Zadru gdje je završio Učiteljsku školu, srednju glazbenu školu u Splitu, Višu pedagošku u Zagrebu i Muzičku akademiju u Sarajevu. Njegov pedagoški put počinje 1950. godine u Kninu.
Godine 1955. seli u Split gdje ostvaruje bogatu pedagošku karijeru: kao vanjski suradnik pa predavač na Pedagoškoj akademiji u Splitu; docent na Odsjeku za glazbenu kulturu zadarskog Filozofskog fakulteta, a od 1995. godine Pedagoške akademije (na kojoj se zalagao za djelovanje Mješovitog zbora) koja prerasta u nastavnički studij pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zadru. Do umirovljenja je radio na Umjetničkoj akademiji u Splitu u zvanju izvanrednog profesora.
Glazbeni voditelj klape Trogir u vrijeme rađanja Festivala dalmatinskih klapa u Omišu uskoro mu se priključio u novoj ulozi stručnog suradnika. Na VIII. Festivalu 1974. postaje član povjerenstva za izbor novih skladbi u kojem sudjeluje sedamnaest godina, do 1990. godine. Bio je od 1978. do 1990. godine i u povjerenstvu za ocjenjivanje klapa, s izuzetkom 1981. i 1985. godine, te izbornik klapa na ukupno šest festivala u istom razdoblju. Bio je suradnik i član uredništva Zbornika dalmatinskih klapskih pjesama (1979. i 1991.)
Posebno je vrijedan divljenja njegov amaterski angažman na promicanju kulture zborskog pjevanja. Cijeli životni i radni vijek posvetio je radu sa zborovima. Kao mladi profesor glazbe u Kninu vodi dječji, ženski i mješoviti zbor pri ustanovama u kojima radi. U Splitu ravna pjevačkim zborovima Jedinstvo i Filip Dević. Od 1972. do 1988. godine stalni je zborovođa Muškog pjevačkog zbora RKUD-a Brodosplit s kojim je stekao godišnju skupnu Nagradu Grada Splita 1979. i Grb Splita 1984., a Nagradu Grada Splita za životno djelo dobio je 1992. godine. Za predani pedagoški i bogati umjetnički rad dobio je Nagradu “Ivan Filipović” (1987.). Kulturno-prosvjetni sabor Hrvatske dodijelio mu je Povelju za izuzetna dostignuća na području kulturno-umjetničkog amaterizma (2000.), a odlikovan je Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1999.).
~~~~~
Elementi koji dalmatinsku pjesmu čine prepoznatljivom jesu melodika, harmonija, ritam, oblik i interpretacija. Ona je izraz spontanosti ljudi jednog kraja i tako je stoljećima. Zato smatram kako dalmatinska pjesma nastaje u glavi i u srcu – i autora glazbe i autora teksta i glazbenog voditelja i samih izvođača. Nitko od njih ne smije isključiti tu spontanost i emociju koja joj je urođena (a na uštrb ili popularnom ili salonskom izričaju koji nisu u njenoj prirodi).
~~~~~
Korišten tekst iz Monografije Festivala dalmatinskih
klapa Omiš 1967-2016, autorice Herci Ganza
~~~~~