Festival - 2011.
27. SVEČANI KONCERT PISMO MOJA, HRLI TAMO
U nedjelju 13. studenog je u prepunoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu održan svečani koncert klapa Pismo moja hrli tamo. Prigodnim slovom večer su otvorili predsjednik gradske skupštine grada Zagreba gosp. Boris Šprem i gradonačelnik grada Omiša gosp. Ivan Škaričić.
Tradicionalni koncert 27.po redu okupio je najbolje klape sa ovogodišnjeg omiškog festivala.Tako su redom nastupile klape Armorin, Brodarica, Sinj, Neverin, Pinguentum, Šufit i Vokalisti Salone. Punih dva sata klape su nas vodile kroz prekrasnu klapsku večer u kojoj smo se prisjetili Ljube Stipišića Delmate i Dinka Fia, koji nažalost više nisu sa nama, ali njihove pjesme i dalje žive.
Festival dalmatinskih klapa dobio je vrijedno priznanje za svoj rad, nagradu Porin za najbolji klapski album Večer novih skladbi 2011. Branko Pajić direktor Scardone sinoć je prigodno uručio nagradu ravnatelju festivala Dražanu Mladinu.
Prijateljima festivala u Omišu, voditelju Branku Uvodiću i bivšem uredniku Hrvatskog radija Mladenu Magdaleniću, uručene su slike akademske slikarice Vanje Ojdanić Rogošić kao znak zahvalnosti za svoju dugogodišnju suradnju s festivalom.
Večer su zatvorile sve klape zajedno, tradicionalno pjesmom Pismo moja hrli tamo. Vjerujemo kako će ovo prijateljstvo grada Zagreba i Omiša trajati, jer ovo je ipak ljubav koja traje punih 27 godina.
U 87. godini umro Dinko Fio, iskusni meštar dalmatinske terce
U Zagrebu je u 87. godini života umro Dinko Fio, poznati hrvatski skladatelj, melograf, dirigent, zborovođa, osnivač i voditelj klapskih sastava te glazbeni pedagog.
Klapski svijet, u kojem je najintezivnije djelovao, ostao je bez istaknutog voditelja i osnivača kapa, skladatelja, obrađivača i zapisivača klapskih napjeva, autora niz amblematskih pjesama za klapsko višeglasje, od kojih se za mnoge može reći da su kao rado pjevani biseri postale narodne.
Njegova najpoznatnija pjesma Golubice bila sletjela je tako s još niz njegovih pjesama iz nebeskih prostranstava i ujedno se uzdigla zajedno sa svojim autorom u vječnost gdje joj je odavno mjesto.
Nakon nedavne smrti Ljube Stipišića Delmate to je drugi ovogodišnji veliki udarac za brojne klapaše i poklonike klapske pjesme.
Podrijetlom s otoka Hvara, Dinko Fio je rođen 28. travnja 1924. u Blatu na Korčuli, školovao se Dubrovniku i karijeru nastavio u Zagrebu. Kao glazbenik djeluje od 1943. godine i smatra se jednim od prvih hrvatskih stručnih melografa.
Cijeli je svoj život posvetio glazbi, kao vrstan glazbenik osim kao skladatelj poznat je i kao marni priređivač, harmonizator i obrađivač tesktova za dalmatinske klape i pjevačke zborove dodajući bašinskom slijedu nezaboravnih pjesama niz onih koje i njegovom zaslugom su već ušle u tradiciju i postale dio baštine podneblja kojem pripada.
Kao skladatelj ostvario je poveći opus na temeljima hrvatske tradicijske glazbe, a obrađivanjem i promoviranjem baštinskih pjesama spasio od zaborava mnoge klapske napjeve.
Pored ostalog uglazbio je i aranžirao za klapske izvedbe pjesme hrvatskih pjesnika kao što su Vladimir Nazor (Galiotova pesan), Pere Ljubić (Kampaneli) Lucije Rudan (niz omiških uspješnica: Žorna, Bilo cviće omendula ...!), Tatjane Radovanović, itd.
Napustio nas je iskusni meštar dalmatinske terce, jedan iz plejade najvećih, bodul koji je zračio optimizmom i velikim pedagoškim znanjem, osobito na planu vokalne tehnike, kojim je znao motivirati pjevače. Višestuki je laureat festivala dalmatinskih klapa u Omišu, ali i sudionik drugih smotri vokalne glazbe.
Kao veliki prijatelj klapaša živio je s klapama i za klape ostvarujući plodnu suradnju s niz poznatih klapa, osobito s velolučkim Ošjakom i zagrebačkom Nostalgijom, čiji je osnivač i dugogodišnji voditelj i mentor. Također, proslavio se u radu s dječjim zborom RTV Zagreb, a uspješan je bio i njegov rad s ansamblom Lado i SKUD-om Ivan Goran Kovačić, ansamblom Prvi komin Snježanin, itd. Između ostalog, 1995. je objavio knjigu izvorne dalmatinske pjesme abecednim redom regije mjesta zapisa za muške klape ili zborove.
Jakša Fiamengo, portal Slobodna Dalmacija, 3.11.2011.
Skladatelj i melograf dobio je odličje Predsjednika Republike za iznimne doprinose u kulturi
NIJE KLAPA SVE ŠTA PIVA!
Dalmatinsku pjesmu treba obraniti od nasrtaja
Splitski skladatelj, melograf, klapski voditelj i pjevač Duško Tambača ovih je dana iz ruku predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića primio Orden reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za iznimne doprinose u kulturi.
Dovoljno je i površno nabrojiti čime se sve za 45 godina druženja s klapskom pjesmom bavio, pa da se sagleda značenje i važnost tog iznimnog glazbenog pedagoga. I sam će priznati, kako evidencije nikad nije vodio, da su i njega sama iznenadile neke brojke.
Napisao je 200 skladbi za klape i male vokalne sastave, mahom a capella, tu je i 350 obrada pučkih napjeva, sudjelovao je, s iznimkom prvoga i četvrtog “izdanja”, na svim festivalima dalmatinskih klapa u Omišu, uknjižio čak 35 nagrada za svoje skladbe, od čega 16 zlatnih, po čemu je rekorder među kolegama...
Mnogi njegovi poštovaoci i prijatelji su šokirani...
Dušan Šarac, skladatelj i umjetnički direktor Festivala dalmatinskih klapa:
- Baš ste me zaskočili. Što ti je život? Strašno! Kako, šta, di, ne mogu virovat. Ljube je veliki čovjek, zanesenjak koji je uistinu na svoj način, vrlo ustrajno i dosljedno tretirao dalmatinsku pjesma. Usuđujem se reći kao vuk samotnjak išao je svojim putem, dosljedno i tvrdoglavo i godinama sakupljao zaboravljeno, rekonstruirao i restaurirao glazbu. Bio je uistinu posvećen dalmatinskoj pjesmi, a što se tiče skladatelja Ljube Stipišića veliki, ali je uistinu antologijski.
Dražan Mladin, direktor Festivala dalmatinskih klapa:
- To je neizmjerni gubitak za klapsku pjesmu, odlazak čovjeka, melografa, skladatelja, pjesnika klapskog voditelja, avangarde dalmatinske pjesme… Bio je Ljubo prva svijeća koja se upalila s dalmatinskom pjesmom, lučonoša dosljednog tumačenja iskona… Sjajan suradnik, animator, prijatelj, slikar… jednom riječju čovjek kojega se slušalo i obožavalo, ne samo vezano za klapski četveroglas, već i s obzirom na sklonosti koje je kreativno njegovao. Klapska će pjesma zasigurno dugo biti na pola stijega. No i u boli se pjeva, a Ljubinu ćemo ostavštinu znati čuvati u Omišu.
Tedi Spalato, kantautor:
- Ajme majko. Uf, je li moguće? Sve šta kažem o Ljubi nije dovoljno, ta utica je na moj život i na moju glazbu. S njim sam učinio prve glazbene korake. Taj mjuzikl kad smo radili za dicu. Ono što je ostavio kao glazbenih, etnomuzikolog, erudita ostaje trajno kao velika obaveza prema onome za što se godinama davao i na koncu cijeloga sebe dao. Svaka rič je prazna i zapravo neadekvatna, kad morate reći nešto o glazbenom čači, bio je uvjerljiv, samo on mogao je skrenuti pozornost na ono što nosimo u sebi.
Josip Botteri Dini, slikar:
- Otiša je naš zajednički prijatelj, Igore. Potpuno sam pod šokom. Zvao sam ga danas čim sam došao iz Pariza. Bio sam s kćerkom, u vječnom gradu, ulični slikar, slikar veselja. Ostavio sam poruku na mobitel želeći ga obići… Možda je sudbina htjela da ga pozdravim, kad je umirao. Mi smo od ranih dana prijatelji i kumovi, a kao umjetnici najdublje smo bili povezani. Nisam imao čovjeka kojemu sam se mogao bolje ispovjediti od Ljube. Nije bio, nego ostaje, ja vjerujem u žive, a ne u mrtve. Prije njega, nije se ni pjevalo klapski po ulicama.
Adio legendo - umro Ljubo Stipišić - Delmata
Umra je Delmata – čula je danas Dalmatina pritrujena. Ljubo Stipišić Delmata (73), melograf, obrađivač, skladatelj, pjesnik, aranžer, sakupljač pučkih tradicija, slikar, dirigent, klapski voditelj i utemeljitelj, organizator, animator, glazbeni producent.
Jednom riječju, jedan od otaca dalmatinske pisme i njezine renesanse na Omiškom festivalu. O tihom, velikom čovjeku velikih će riječi biti ispisano i rečeno ovih dana, a njegovi fascinantni biografski podaci govore rječito o zaljubljeniku koji je vratio dostojanstvo onome što je često bio jedini švog dalmatinskog čovika; njegovoj klapi i njegovoj pismi.
Vrbanjanin korijenima, rođen je 28. rujna 1938. godine u Splitu, gdje je i učio glazbu kod Josipa Zjačića i Silvija Bombardellija. Skladao je pretežito vokalnu glazbu za klape i zborove koja temeljenu na pučkoj tradicijskoj baštini, osobito pučko-crkvenoj, glagoljaškoj baštini.
Kao melodiograf zabilježio je oko šest stotina dalmatinskih svjetovnih i veliki broj crkvenih napjeva. Rad na terenu, na svome, urodio je ciklusima pučkih pjevanja, korizmene pučke tradicije Hvara, Brača, Korčule, te Poljica i splitsko-kaštelanskog područja koje je Delmata animirao, odabrao, snimio i producirao.
Sakupljač je svih vrsta pučkih tradicija pa bilježi narodne umotvorine, poslovice, praznovjerice, pučke likarije. Poeziju piše na vlastitom leksiku napajanom na čakavskoj tradiciji, posebno uspješno u kultnoj skladbi Dalmatino povišću pritrujena, potom Kod Lepanta sunce moje, Vaki umre u postolin, Zlata jemaš dare primaš, Intrade san popi, Namisto molitve...
Sklada i obrađuje pretežito vokalnu glazbu za manje sastave, klape i zborove, a voditelj je i osnivač brojnih klapa od kojih su neke ponajbolje od onoga što je pisma s Jadrana donijela: nezaboravnog Okteta DC, Kantadura, Trogira, Vokalista Salone, Jeke Jadrana.
Suosnivač Festivala dalmatinskih klapa u Omišu, Solinske ljetne priredbe, Sućuračkih prikazanja, Smotre dalmatinskih klapa na Klisu, Susreta dalmatinskih klapa Sudamja, Korizmenog glagoljaškog tradicionalnog pučkog pjevanja u Velikom tjednu Puče moj, te Pasionske baštine u Zagrebu.
Ogledao se i u većim vokalnim oblicima, kantatama
Zaplakalo dite na žudinski kanat, Dignite barjak za neznane i male, Hrvatska suita, oratorijima Matija Ivanić, Kalvarija, Misa Croatie redivivae, I rič se čovikom učini. Autor je mnogih zbirki narodnih napjeva, te više književnih djela.
Utemeljitelj je časopisa Bašćinski glasi, pokrenuo je večer čakavskog pjesništva u Podstrani Ča pod Perunom, a izlagao je i likovna djela. Dobitnik je Nagrade grada Splita (1985, 1993), Nagrade grada Solina za životno djelo (1996), Nagrade županije Splitsko-dalmatinske za životno djelo (1997), odličja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1997).
Spavajte mirno šjor Ljubo. Naradili ste se za dva života. Sad ka u prilipoj vašoj pismi: Ol će more mene odvuć, ol će more mene odvuć, ol će more, ol će more mene odvuć dolin u tve dvore, dvore smirne...
Izvor: Slobodna Dalmacija, 10.10.2011.
Predsjednik RH gosp. Ivo Josipović posjetio je Omiš i Festival dalmatinskih klapa.
U pratnji ministra u Vladi RH gosp. Nevena Mimice inače omišanina i Župana Splitsko-dalmatinske županije gosp. Ante Sanadera nazočio je večeri Superfinala, gdje mu je u znak sjećanja na posjet od strane Festivala dodijeljena slika omiške umjetnice Vanje Ojdanić Rogošić.
PRVE NAGRADE OSVOJILE KLAPE ŠUFIT IZ SPLITA I PUNTARI IZ OMIŠA
U subotu 22. srpnja održala se u Omišu na Trgu Sv. Mihovila završnica muških klapa. Nastupilo je dvanaest najboljih muških sastava redom: Oštro – Konavle, Morbin – Donji Humac, Puntari – Omiš, Omiš – Omiš, Bibinje – Bibinje, Kaleta - Zadar, Adrion – Makarska, Braciera – Bol, Bunari – Vodice, Pinguentum – Buzet, Grdelin – Zagreb i Šufit – Split.
Po ocjeni stručnog ocjenjivačkog povjerenstva prvu nagradu i Zlatni štit odnijela je klapa Šufit iz Splita. Drugu nagradu i Srebrni štit, pripao je klapi Grdelin iz Zagreba.Treću nagradu i Brončani štit zaslužila je klapa Pinguentum iz Buzeta.
Publika je najveći broj glasova dala domaćoj klapi Puntari koja je osvojila omiški Zlatni leut, drugoplasirana je bila klapa Morbin iz Donjeg Humca kojoj je uručen Srebrni leut. Brončani leut je kao treća klapa od strane publike primila klapa Omiš iz Omiša.
Klapa Omiš osvojila je treću nagradu publike
U petak 21. srpnja održala se u Omišu na Trgu Sv. Mihovila završnica ženskih klapa. Nastupilo je jedanaest najboljih ženskih sastava redom: Tiramol – Korčula, Filip Dević-Dalmatinke - Split, Skontradura – Dubrovnik, Kolapjanke – Sisak, Ventula – Split, Kurjože – Podstrana, Armorin – Zagreb, FA Linđo – Dubrovnik, Dišpet – Zagreb, Neverin – Kaštel Lukšić i Drača – Mostar. Klapa Ćakulone iz Zagreba nisu nastupilo zbog bolesti člana.
Prvu nagradu stručnog povjerenstva i zlatni štit sa povijesnim grbom grada Omiša ponijela je klapa Neverin iz Kaštel Lukšića.
Drugo mjesto i srebrni štit sa povijesnim grbom grada Omiša osvojila je klapa Armorin iz Zagreba, dok je treću nagradu stručnog povjerenstva, odnosno brončani štit sa povijesnim grbom grada Omiša ponijela klapa Dišpet također iz Zagreba.
Najviše glasova publike i zlatni omiški leut pripao je klapi Ventula iz Splita.
Drugu nagradu publike osvojila je klapa Neverin iz Kaštel Lukšića, dok je treća nagrada i nagrada za najbolje debitante pripala klapa Drača iz Mostara.
U završno superfinale iz ove večeri ulaze klape Neverin, Armorin, Dišpet i Ventula.
Klapi Armorin iz Zagreba pripala je druga nagrada stručnog ocjenjivačkog suda
U subotu 16. srpnja Trg Sv.Mihovila u Omišu je 16. put zaredom odjekivao kajkavskom popijevkom. Bio je to dar grada Zagreba središtu dalmatinske klapske pjesme, koji se tradicionalno svake jeseni uzvrača gostovanjem ponajboljih klapa, nagrađenih na Omiškoj festivalskoj pozornici, u koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu. U zatišju pred velika finala i završno superfinale 45. Festivala dalmatinskih klapa, ovaj tradicionalni koncert je održan 16. srpnja 2011. pod pokroviteljstvom Gradske skupštine Grada Zagreba a uvodne govore održali su gradonačelnik Omiša gosp. Ivan Škaričić i potpredsjednica Gradske skupštine grada Zagreba gđa. Morana Gruden Paliković.
Pred prepunim gledateljstvom na pozornici su se predstavili „kajkavci“ Miroslav Živković, Barbara Othman, Višnja Korbar, Kraljevi ulice, Drago Diklić, Marjan Krajna, Elvira Voća, i Radek Brodarec. Sve izvođače pratio je Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem dirigenata Siniše Leopolda i Stjepana Mihaljinca.
Za festivalska odličja u Večeri novih skladbi u petak 15. srpnja natjecalo se se trinaest skladbi.
Skladba Umiri se more autora Mojmira Čačije u izvedbi muške klape Sinj iz Sinja apsolutni je pobjednik na Večeri Novih skladbi 45. festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011. Pripalo joj je najviše glasova publike i najveća ocjena stručnog ocjenjivačkog suda.
Drugo mjesto prema stručnom ocjenjivačkom sudu pripalo je autoru Vinku Didoviću za skladbu Kuća na žalu na tekst Jakše Fiamenga u izvedbi klape Cambi iz Kaštel Kambelovca.
Treće mjesto osvojila je skladba Ćaće moj, koju je na tekst Vlaste Vrandečić-Lebarić skladao Živko Ključe, a izvela je klapa Neverin iz Kaštel Lukšića.
Nagrada stručnog povjerenstva za najbolju izvedbu pripala je klapi Subrenum iz Župe dubrovačke za izvebu pjesme Materina svića autorskog dvojca Magdić - Fiamengo.
Posebni stručni ocjenjivački sud nagradu za najbolje stihove Drago Ivanišević dodijelio je pjesniku Jakši Fiamengu za pjesmu Kandela. Pjesmu je inače izvela ženska klapa Luka iz Rijeke.
Hrvatsko društvo skladatelja, u povodu 45. obljetnice i djelovanja na promociji specifičnog segmenta hrvatske glazbene tradicijske kulture, dodijelilo je Festivalu dalmatinskih klapa iz Omiša priznanje. Priznanje je u ime Hrvatskog društva skladatelja, ravnatelju festivala Dražanu Mladinu uručio mo.Stjepan Mihaljinec.
Nakon četiri izborne večeri Omiš je dobio finaliste u muškoj i ženskoj konkurenciji. 45. Festivalsko izdanje u eliminacionim večerima ravnopravno je sučelilo muške klape i ženske sastave. Finala koja su na rasporedu 21. odnosno 22. srpnja dobiti će ove godine i Superfinale, dan kasnije.
Dvanaest najboljih ženskih sastava redom su: Drača – Mostar, Neverin – Kaštel Lukšić, Dišpet – Zagreb, FA Linđo – Dubrovnik, Armorin – Zagreb, Ćakulone – Zagreb, Kurjože – Podstrana, Ventula– Split, Kolapjanke – Sisak, Skontradura – Dubrovnik, Filip Dević - Dalmatinke - Split i Tiramol – Korčula. Klapa Drača, debitantice iz Mostara osvojile su najviše bodova od ženskih klapa.
Dvanaest ponajboljih u muškoj konkurenciji su: Šufit – Split, Grdelin – Zagreb, Pinguentum – Buzet, Bunari – Vodice, Braciera – Bol, Adrion – Makarska, Kaleta - Zadar, Bibinje – Bibinje, Omiš – Omiš, Puntari – Omiš, Morbin – Donji Humac i Oštro – Konavle.Klapi Šufit iz Splita najviše bodova u konkurenciji muških klapa
U nedjelju, 10. srpnja 2011. na Trgu Stjepana Radića ("mala pjaca") održana je četvrta izborna večer 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011.
U natjecateljskom dijelu nastupile su slijedeće klape (abc redoslijedom): Berulia (m)-Brela, Bibinje (m)-Bibinje, Cantus (m)-Sv.Filip i Jakov, Kanela (m)-Grebaštica, Krka (m)-Bilice, Libar (ž)-Privlaka, Mirakul (ž)-Split, Morbin (m)-Donji Humac, Morčić (m)-Rijeka, Mriža (m) -Split, Štorija (ž)-Kaštel Kambelovac, Trabakul (m)-Kostrena, Uzorita (ž)-Sukošan i Ventula (ž)-Split.
Stručni ocjenjivački sud u radio je u sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, prof. Velebit Veršić, Branko Tomić, prof. Neno Munitić i prof. Rajimir Kraljević.
Najviše bodova prema ocjenama Stručnog ocjenjivačkog suda ovu izbornu večer pripalo je klapama Bibinje (m)-Bibinje u konkurenciji muških i klapi Ventula (ž)-Split u konkurenciji ženskih klapa.
U subotu, 9. srpnja 2011. na Trgu Stjepana Radića ("mala pjaca") održana je treća izborna večer 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011.
U natjecateljskom dijelu nastupile su slijedeće klape (abc redoslijedom): Armorin (ž)-Zagreb, Basca (m) -Baška Voda , Dišpet (ž)-Zagreb, Grdelin (m)-Zagreb, Kaleta (m)-Zadar, Kondura (ž)-Zadar, FA Linđo (ž)-Dubrovnik, Oršulice (ž)-Vodice, Petrada (m)-Zagreb, Pinguentum (m)-Buzet, Putalj (m)-Kaštel Sućurac, Sagena (m)-Zagreb i Šufit (m)-Split.
Stručni ocjenjivački sud u radio je sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, prof. Velebit Veršić, Branko Tomić, prof. Neno Munitić i prof. Rajimir Kraljević.
Najviše bodova prema ocjenama Stručnog ocjenjivačkog suda ovu izbornu večer pripalo je klapama Šufit (m)-Split u konkurenciji muških i klapi Dišpet (ž)-Zagreb u konkurenciji ženskih klapa.
U natjecateljskom dijelu nastupile su slijedeće klape (abc redoslijedom): Alegrija (ž)-Supetar, Bunari (m)-Vodice, Kadena (m)-Zadar, Kolapjanke (ž)-Sisak, Omiš (m)-Omiš, Oštro (m)-Cavtat, Samobor (m)-Samobor, Skontradura (ž)-Dubrovnik, Stobreč (m)-Stobreč, Tiramol (ž)-Korčula, More (m)-Šibenik, Neverin (ž)-Kaštel Lukšić i Špirit (ž)-Split
Stručni ocjenjivački sud u radio je sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, prof. Velebit Veršić, Branko Tomić, prof. Neno Munitić i prof. Rajimir Kraljević.
Najviše bodova prema ocjenama Stručnog ocjenjivačkog suda ovu izbornu večer pripalo je klapama Bunari (m)-Vodice u konkurenciji muških i klapi Neverin (ž)-Kaštel Lukšić u konkurenciji ženskih klapa.
U četvrtak, 7. srpnja 2011. na Trgu Stjepana Radića ("mala pjaca") održana je prva izborna večer 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011.
U natjecateljskom dijelu nastupile su slijedeće klape (abc redoslijedom): Adrion (m)-Makarska, Anima Maris (ž)-Zadar, Ardura (m) -Zadar, Braciera (m)-Bol, Ćakulone (ž)-Zagreb, Drača (ž)-Mostar, Filip Dević - Dalmatinke (ž)-Split, Fjoret (ž)-Makarska, Kontrada (m)-Zadar, Kurjože (ž)-Podstrana, Puntari (m)-Omiš, Reful (m)-Split, Tamarin (ž)-Vranjic i Žrnovnica (m)-Žrnovnica.
Stručni ocjenjivački sud radio je sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, prof. Velebit Veršić, Branko Tomić, prof. Neno Munitić i prof. Rajimir Kraljević.
Najviše bodova prema ocjenama Stručnog ocjenjivačkog suda ovu izbornu večer pripalo je klapama Braciera (m)-Bol u konkurenciji muških i klapi DRAČA (ž)-Mostar u konkurenciji ženskih klapa.
Gotovo sa satom zakašnjenja, zbog kiše, ove je subote svečanim koncertom na Trgu sv. Mihovila u Omišu započeo 45. Festival dalmatinskih klapa. Pokrovitelj ovogodišnjih jedanaest festivalskih koncerata predsjednica je Vlade RH Jadranka Kosor, a otvorio ga je prigodnim slovom gradonačelnik Omiša prof. Ivan Škaričić. U koncertnom programu naslovljenom Večer Splićana nastupile su klape splitske regije: Lučica, Filip Dević, Cambi, Reful, Versi (mj), Filip Dević-Dalmatinke (ž), te Vokalisti Salone iz Solina, Cambi iz Kaštel Kambelovca, Neverin iz Kaštel Lukšića , klapa Sinj , te domnaća klapa Puntari. Kroz program je vodio Tonči Banov, a prije pjesme i himne Na omiškoj stini umjetničkog ravnatelja festivala Dušana Šarca, festivalski barjake je podignuo Gordan Mišetić-Čoks, legendarni pjevač klape Lučica.
Festival se prigodnom pažnjom maestrovim portretom, akademske slikarice Vanje Ojdanić Rogošić, koja inače prati festivalska događanja slikajući prizore s bine i iz gledališta, prisjetio dugogodišnje suradnje sa skladateljem Perom Gotovcem.
Trideset pjevačkih godina na pjaceti zabilježio je Branko Tomić, proslavljeni tenor Devića. Program sa otvaranja, uz umjetničkog ravnatelja potpisao je splitski skladatelj i obrađivač Duško Tambača. Svečanost pjesme u Omišu započela je misom zadušnicom u crkvi sv. Mihovila za dr. Miljenka Grgića ove godine preminulog umjetničkog ravnatelja Festivala klapa u Omišu.
Igor Brešan, Slobodna Dalmacija, 3. srpanj 2007.
Gordan Mišetić-Čoks podiže festivalsku zastavu.
U subotu, 18. lipnja 2011. u Opuzenu održana je VEČER MJEŠOVITIH KLAPA. Nastupile su klape:
RB | KLAPA MJESTO | VODITELJ |
---|---|---|
1 | ALEGRIA (mj)-Dubrovnik | Ivan Vlašić |
2 | FALKUŠA (mj)-Zagreb | Marko Lelas |
3 | GAJETA (mj)-Zagreb | Bojan Pogrmilović |
4 | KAŠE (mj) -Dubrovnik | Vicko Dragojević |
5 | KURENAT (mj)-Otok Mljet | Velebit Veršić |
6 | MARETA (mj)-Dubrovnik | Rikard Kužnin |
7 | PODGORA (mj)-Podgora | Marin Erceg |
8 | PROČULIĆ (mj)-Smokvica | Ivan Salečić |
9 | SLAVIĆ (mj)-Zagreb | ----- |
10 | SLOBODNA DALMACIJA (mj) -Split | Denis Bašić |
11 | VERSI (mj)-Split | Ivana Šutić |
12 | VOLAT (mj)-Pučišća | Marin Šušnjar |
Prva nagrada Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva pripala je klapi VERSI iz Splita, druga nagrada klapi MARETA iz Dubrovnika kojoj je publika dodijelila najviše glasova, dok je treću nagradu stručnog ocjenjivačkog povjerenstva zaslužila klapa KAŠE iz Dubrovnika. Dvije najbolje klape po ocjeni stručnog ocjenjivačkog povjerenstva sudjelovat će na ovogodišnjem Superfinalu.
Stručno povjerenstvo radilo je u sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, Rajimir Kraljević i Tugomil Franičević.
Publika je najviše svojih glasova dodijelila klapi GAJETA iz Zagreba.
klapa MARETA - Dubrovnik, druga nagrada Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva
Ovog je vikenda tako u Bolu na Braču, jedanaestu godinu za redom, u suradnji s Općinom Bol, održana Večer debitanata 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011.
U natjecateljskom dijelu programa nastupilo je ukupno 12 klapa (8 ženskih i 4 muških), i to:
RB | KLAPA MJESTO | VODITELJ |
---|---|---|
1 | ALEGRIJA (ž)-Supetar | Simonida Zlatar-Litović |
2 | AMFORA (ž)-Dubrovnik | Mara Manjić |
3 | ANKORA (ž) -Podstrana | Nela Bujas Luketić |
4 | BARUFA (ž)-Zadar | Iva Mustač Klarić |
5 | BLACA (m)-Nerežišća | Božo Labetić |
6 | DRAČA (ž) - Mostar | Dragan Filipović |
7 | KARMEL (ž)-Turanj | Ante Rados |
8 | MARETA (ž)-Vis | Đino Mladineo |
9 | PERUŽINI (ž)-Pag | Sanja Buljanović |
10 | PULENA (m)-Korčula | Velebit Veršić |
11 | RAB (m)-Rab | Miljenko Vidas |
12 | TRABAKUL (m)-Kostrena | Darko Majstorović |
Prema stručnom ocjenjivačkom povjerenstvu prva nagrada pripala je ženskoj klapi DRAČA iz Mostara, druga nagrada muškoj klapi TRABAKUL iz Kostrene, dok je treća nagrada dodijeljena ženskoj klapi ALEGRIJA iz Supetra.
Publika je najviše glasova dala ženskoj klapi ALEGRIJA iz Supetra dok je drugo mjesto osvojila klapa TRABAKUL iz Kostrene.
U izborne večeri 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš, nakon Večeri klapa debitanata plasirale su se klape:
DRAČA (ž) Mostar
TRABAKUL (m) Kostrena
ALEGRIJA (ž) Supetar.
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu:
mr. Vedrana Milin Ćurin, Vladan Vuletin, prof. i Terezija Kusanović, prof.
U petak 3. lipnja u Vodicama na Trgu dr. Franje Tuđmana održana je Večer klapa uz gitaru, u sklopu 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011.
U natjecateljskom dijelu ograma nastupile su klape: Godimenti (m)-Vodice, Krka (m)-Bilice, Brodarica (m)-Brodarica, More (m)-Šibenik, Iskon (m)-Split, , Vir (m)-Vir i Pasika (m)–Kostanje.
Kao gosti večeri nastupila je ženska klapa Oršulice iz Vodica.
Prvu nagradu publike zavrijedila je spiltska klapa Iskon, koja je ujedno i dobila nagradu za najbolji aranžman pjesme Marijo, ljubavi moja. Stručno povjerenstvo najvišu ocjenu je dalo šibenskoj klapi Brodarica.
Stručno povjerenstvo radilo je u sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, Branko Bubica i Mićo Friganović
.Kliknite ovdje i pogledajte program večeri!
Najuspješnija klapa na Večeri popularnih skladbi Omiš-Blato 2011., koja se 28. svibnja održala u sklopu 45. festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011. ženska je klapa FA Linđo iz Dubrovnika, koja je bila najbolja po ocjeni stručnog ocjenjivačkog suda, a osvojila je i prvu nagradu publike.
Drugu nagradu publike osvojila je muška klapa Dingač s Pelješca dok je treće mjesto pripalo ženskoj klapi Drača iz Mostara, BiH.
Nagradu za najbolji aranžman dobio je Ante Rados za obradu skladbu Večeri boje naranče (Vinko Škaron – Vlasta Juretić) koju je izvela muška klapa Kaleta iz Zadra.
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, Dalija Gavranić, prof. i Vladan Vuletin, prof.
Na večeri popularnih skladbi nastupile su slijedeće klape:
RB | KLAPA-MJESTO | VODITELJ |
---|---|---|
1 | DINGAČ (m)-Pelješac | Goran Milošević |
2 | DRAČA (ž)-Mostar | Dragan Filipović |
3 | FA LINĐO (ž)-Dubrovnik | Vedran Ivanković |
4 | FILIP DEVIĆ - DALMATINKE (ž)-Split | Mijo Stanić |
5 | KALETA (m)-Zadar | Ante Rados |
6 | KURENAT (mj)-Otok Mljet | Velebit Veršić |
7 | KURJOŽE (ž)- Podstrana | Mirko Radan |
8 | MARETA (mj)-Dubrovnik | Rikard Kužnin |
9 | MORBIN (m)-Donji Humac | Duško Tambača |
10 | PUTALJ (m)-Kaštel Sućurac | Jure Šaban Stanić |
11 | RAGUSAVECCHIA (m)-Cavtat | Vedran Ivanković |
12 | ŠPIRIT (ž)-Split | S.Damjanović - K.Akrap |
13 | ZRINSKI (m)-Vrbovec | Zlatko Farszky |
45. Festival dalmatinskih klapa u Omišu započinje Svečanim otvorenjem u subotu 2. srpnja na Trgu Sv.Mihovila, a završava na istom trgu, također u subotu tri tjedna kasnije – 23.srpnja, večeri superfinala.
DATUM | MJESTO | DOGAĐANJE |
---|---|---|
2. srpnja 2011. (subota) | Trg sv. Mihovila, 21.30 sati | Svečano otvorenje 45. FDK Omiš 2011. |
7. srpnja 2011. (četvrtak) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | Prva izborna večer muških i ženskih klapa (natjecanje) |
8. srpnja 2011. (petak) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | Druga izborna večer muških i ženskih klapa (natjecanje) |
9. srpnja 2011. (subota) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | Treća izborna večer muških i ženskih klapa (natjecanje) |
10. srpnja 2011. (nedjelja) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | >Četvrta izborna večer muških i ženskih klapa (natjecanje) |
15. srpnja 2011. (petak) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | Večer novih skladbi – Omiš 2011. |
16. srpnja 2011. (subota) | Trg sv. Mihovila, 21.30 sati | 16. tradicionalni koncert Grad Zagreb Gradu Omišu |
21. srpnja 2011. (četvrtak) | Trg sv. Mihovila, 21 sat | Završna večer ženskih klapa (natjecanje) |
22. srpnja 2011. (petak) | Trg sv. Mihovila, 21 sat | Završna večer muških klapa (natjecanje) |
23. srpnja 2011. (subota) | Trg sv. Mihovila, 21.30 sati | Superfinale (natjecanje) |
Festivalske večeri izvan Omiša održane su tradicionalno na više lokacija od Blata na Korčuli, preko Vodica, Bola na Braču i Opuzena, i to:
DATUM | MJESTO | DOGAĐANJE |
---|---|---|
Subota, 28. svibnja 2011. | BLATO (KORČULA) | VEČER POPULARNIH SKLADBI |
Petak, 3. lipnja 2011. | VODICE | VEČER KLAPA UZ GITARU |
Petak, 10. lipnja 2011. | BOL (BRAČ) | VEČER DEBITANATA |
Subota, 11. lipnja 2011. | REVIJALNI KONCERT POBJEDNIKA | |
Subota, 18. lipnja 2011. | OPUZEN | VEČER MJEŠOVITIH KLAPA |
U Splitu je 14. svibnja 2011. godine, nakon kratke i teške bolesti preminuo istaknuti glazbeni djelatnik, pedagog, dugogodišnji suradnik i umjetnički ravnatelj Festivala dalmatinskih klapa u Omišu, prijatelj i čovjek
Dr. Miljenko Grgić
Dragom Miljenku neka je laka hrvatska zemlja i počivao u miru Božjem!
....Nezaobilazni dio života - smrt, pogađa i naše uzore, voljene i drage nam znance i prijatelje, ljude čije nam djelo otvara "prozor u svijet", u kojem granice stvarnosti kao da ne postoje, ili nam otvara oči da vidimo stvarnost života kojega živimo. Stvaralački opus i djelovanje muzikologa, glazbenog pisca i pedagoga dr. Miljenka Grgića bili su "putokaz" mnogima koji su ga slijedili i poznavali, ostavivši trajan i neizbrisiv biljeg u glazbenoj stvarnosti njegova rodnog Splita.
.... Kao organizator i idejni osnivač brojnih glazbenih festivala dr. Grgić se posebno istakao na mjestu umjetničkog ravnatelja Festivala dalmatinskih klapa u Omišu kojemu je posvetio i dvije monografske edicije. Nakon Ljetopisa Festivala dalmatinskih klapa, objavljenih povodom 40.-te godišnjice njegova postojanja, upustio se u sljedni znanstvenički poduhvat oblikovanja festivalske monografije, osjetivši osobnu, ali iznad svega povijesnu odgovornost prema instituciji koja je postala sjecištem povijesti i suvremenosti, svjetovnog i sakralnog, pučkog i artisitčkog, razotkrivajući svoj baštinski ali i europsko-mediteranski kontekst u kojemu se objavljuje i obnavlja tajna njezine postojanosti i privlačnosti. Nastojeći da se arhivski tragovi ožive, da se zabilježe i uguraju u sustav postojećih, živih kanona, dr. Grgić je s dovoljno znanstveničkog naboja, i nadasve, brige o nasljeđu i estetici ispisao poticajne stranice o razvojnom putu omiškog festivala, ostavljajući prostor za dalju etnomuzikološku elaboraciju i inicirajući nove nadogradnje u slaganju mozaika hrvatske tradicijske kulture ....
.... Danas, kada se s najvećim poštovanjem - u jednodušju sa svima vama - rastajemo od dragog profesora, moramo biti svjesni da smo u baštinskom smislu postali nasljednicima njegova djela. Njegov je opus dovršen, bogat i raznolik. A slava tog opusa i života nedvojbeno je i naša .... Zato, dragi naš profesore, hvala Vam na svemu. Svaki razgovor s Vama sugovorniku je donosio nešto novo, ugovdno iskustvo, dragocjeno bogaćenje. Zadužili ste nas svojom pokretačkom energijom i idejnošću, svojim marnim profesionalnim radom i ustrajnošću urezavši neizbrisiv trag u glazbenoj kulturi Omiša, Splita i čitave Hrvatske .... Neka Vam je laka zemlja ....
Ivana Tomić Ferić
Već po tradiciji za proslavu blagdana Sv. Ivana Nepomuka - zaštitnika grada Omiša Festival dalmatinskih klapa priređuje tradicionalni svečani koncert.
Na prepunom omiškom trgu dr. Franje Tuđmana (ispod žižule) u subotu 14. svibnja nastupile su klape:
REFUL (m) - Split, VENTULA (ž) - Split, ŠUFIT (m) - Split i MORE (m) - Šibenik.
Voditeljica programa bila je Edita Lučić.
U Mostaru je 7. svibnja održan tradicionalni koncert Festivala dalmatinskih klapa Omiš na Danima Matice hrvatske Mostar - Mostarsko proljeće 2011. Sudjelovale su klape:
BUNARI (m) - Vodice, PUNTARI (m) - Omiš, MORE (m) - Šibenik i kao gost večeri NENO BELAN
2. travnja završene su audicije za ovogodišnji 45. po redu festival dalmatinskih klapa u Omišu. Audicije su se održale od 3. ožujka do 2. travnja u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Šibeniku, Splitu, Dubrovniku, Mljetu, Korčuli i Omišu.
Stručno povjerenstvo za odabir klapa za nastup na 45. Festivalu dalmatinskih klapa Omiš 2011. odlučilo je kako slijedi:
RB | MUŠKE KLAPE | ŽENSKE KLAPE | MJEŠOVITE KLAPE |
---|---|---|---|
1. | BASCA - Baška Voda | AMFORA - Dubrovnik | ĐIRATA - Zagreb |
2. | BIBINJE - Bibinje | ANKORA - Podstrana | FALKUŠA - Zagreb |
3. | BRACIERA - Bol | ARMORIN - Zagreb | KAMPANELI - Donja Kaštela |
4. | BUNARI - Vodice | ČINKVINA - Split | KOMIŽA - Komiža |
5. | ČIOVO - Slatine | ČUVITE - Šolta | KURENAT - Sobra, o.Mljet- |
6. | DINGAČ - Pelješac | DALMATINKE - Primošten | PODGORA - Podgora |
7. | KALELARGA - Zadar | DRAČA - Mostar | PROČULIĆ - Smokvica |
8. | KALETA - Zadar | FJORET - Makarska | PULENA - Korčula |
9. | KAMPANEL - Zagreb | KAPRIC - Zadar | SIGNUM - Čapljina |
10. | KAŠE - Dubrovnik | KARMEL - Turanj | SLAVIĆ - Zagreb |
11. | KOŽINO - Zadar | LIBAR - Privlaka | VOLAT - Pučišća |
12. | MORBIN - Donji Humac | NARENTA - Mostar | ZNAMEN - Kaštela |
13. | MRIŽA - Split | NEVERIN - Kaštel Lukšić | |
14. | OMIŠ - Omiš | REĆINA - Šibenik | |
15. | PINGUENTUM - Buzet | ŠTORIJA - Kaštel Kambelovac | |
16. | PIŽOLOT - Zagreb | TAMARIN - Vranjic | |
17. | PODVORJE - Kaštel Sućurac | TERANKE - Pula | |
18. | TRABAKUL - Kostrena | VENTULA - Split | |
19. | TREBIŽAT - Trebižat | ||
20. | ZRINSKI - Vrbovec |
RB | KLAPE DEBITANTI | POPULARNE SKLADBE | KLAPE UZ 2 GITARE |
---|---|---|---|
1. | BESIDA (ž)-Klis | FA LINĐO (ž)-Dubrovnik | |
2. | INCANTO (ž)-Kotor | FILIP DEVIĆ (m)-Split | |
3. | IZVOR (ž)-Mostar | FILIP DEVIĆ (ž)-Split | |
4. | JACERA (m)-Šibenik | KURENAT (mj)-Mljet | |
5. | KANDELORA (ž)-Zemunik | MORBIN (m)-Donji Humac | |
6. | MAŽURANA (ž)-Omišalj | NEVERIN (ž)-Kaštel Lukšić | |
7. | OBILANCA (ž)-Zagreb | PODVORJE (m)-Kaštel Sućurac | |
8. | ROŽICE (ž)-Šapjane | PULENA (mj)-Korčula | |
9. | STENTORIA (ž)-Dauvar | PUTALJ (ž)-Kaštel Sućurac | |
10. | STRIDONNE (ž)-Štrigova | RAB (m)-Rab | |
11. | SUTVID (ž)-Tučepi | ŠKERAC (ž)-Korčula | |
12. | UŽONCA (ž)-Bol | ŠTORIJA (ž)-Kaštel Kambelovac | |
13. | ZIKVA (ž)-Pašman | TEHA (ž)-Cres |
DAN i DATUM | MJESTO | |
---|---|---|
- | Četvrtak, 03. 03. 2011. | ZAGREB |
- | Petak, 04. 03. 2011. | RIJEKA |
- | Petak, 11. 03. 2011. | ZADAR |
- | Subota, 40614 | ŠIBENIK |
- | Petak, 18. 03. 2011. | SPLIT |
- | Subota, 19. 03. 2011. | SPLIT |
- | Četvrtak, 24. 03. 2011. | DUBROVNIK |
- | Petak, 25. 03. 2011. | MLJET |
- | Subota, 26. 03. 2011. | KORČULA |
Od ukupno 42 skladbe pristigle na Natječaj za nove skladbe jubilarnog 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011., stručno ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu mo. Dušan Šarac, mr. Vedrana Milin Ćurin i dr. Ivana Tomić-Ferić odabralo je 12 naslova koji će biti izvedeni u ovogodišnjoj Večeri novih skladbi, i to:
RB | NAZIV PJESME | AUTORI |
---|---|---|
1. | Ćaće moj | glazba: Živko Ključe – stihovi: Vlasta Vrandečić-Lebarić |
2. | Ćeri moje | glazba: Nensi Barić – stihovi: Sandra Vukušić |
3. | Da te ne uvridin | glazba: Smiljan Radić – stihovi: Petar Vlajić |
4. | Fundamenat | glazba: Terezija Kusanović – stihovi: Darko Kusanović |
5. | I dušon i tilon | glazba: Ivica Kaleb – stihovi: Dražena Oršulić - Šuman i Vojislav Mataga |
6. | Kandela | glazba: Duško Tambača – stihovi: Jakša Fiamengo |
7. | Križ na puntinu | glazba i stihovi: Igor Brešan |
8. | Kuća na žalu | glazba: Vinko Didović – stihovi: Jakša Fiamengo |
9. | Materina svića | glazba: Krešimir Magdić – stihovi: Jakša Fiamengo |
10. | Mola | glazba: Ranko Mladina/Joško Ćaleta – stihovi: Ranko Mladina – obr. Joško Ćaleta |
11. | Potopi se barka divojačka | glazba: Marko Rogošić – stihovi: narodni |
12. | Umiri se more | glazba i stihovi: Mojimir Čačija |
U Večeri novih skladbi će biti izvedena i skladba Duška Tambače „Ne jubi iz užonci“ na stihove Anele Borčić, koja je prošla na natječaju 2010. godine, ali nije izvedena u programu.
Tradicionalni Božićni koncert Festivala dalmatinskih klapa Omiš
U Omišu je na Sveta Tri Kralja u Župnoj crkvi Sv. Mihovila 06.01.2011. održan tradicionalni Božićni koncert Festivala dalmatinskih klapa Omiš. Nastupile su klape:
BUNARI (m) Vodice
i
PODVORJE (m) Kaštel Sućurac.
Poštovani,
45. FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA – OMIŠ 2011. namjerava organizirati programe natjecanja klapa prema slijedećim kategorijama:
KTG. | NATJECANJE | MJESTO | VRIJEME |
---|---|---|---|
A | MUŠKE KLAPE do 8 pjevača | Omiš | srpanj 2011. |
B | ŽENSKE KLAPE do 9 pjevačica | Omiš | srpanj 2011. |
C | MJEŠOVITE SKUPINE do 9 pjev. | Opuzen | lipanj 2011. |
D | DEBITANTI (m, ž) do 8 pjevača | Bol (o. Brač) | lipanj 2011. |
E | NOVE SKLADBE | Omiš | srpanj 2011. |
F | POPULARNE SKLADBE do 8 pjev. | Blato (o. Korčula) | svibanj 2011. |
G | KLAPE UZ GITARU (1-2) | Vodice | lipanj 2011. |
* Napomena: O točnom vremenu i mjestu održavanja pojedinih festivalskih večeri ćemo Vas naknadno izvijestiti!
A - MUŠKE KLAPE / B – ŽENSKE KLAPE
Kandidati za kategorije A i B mogu biti klape koje imaju u svom sastavu isključivo muške, odnosno ženske pjevače. U tim kategorijama dozvolit ćemo izmjene po jednog pjevača i samo ako to bude navedeno u prijavama.
C – MJEŠOVITE SKUPINE
Kategorija C se odnosi na mješovite skupine i klape u kojima je sada zamjetna određena doza nepropocionalnosti u odnosima između ženskih i muških glasova (pjevača). U budućnosti bismo željeli postići veću uravnoteženost među glasovima, te da broj pjevača angažiranih u toj kategoriji ne prekorači više od 7 pjevača. No, i dalje mogu nastupati različiti profili sastava kao i do sada, uz uvjet da ne prekorače broj od 9 pjevača.
F – POPULARNE SKLADBE
Za kategoriju F mogu se prijaviti klape koje u svome djelovanju, uz tradicionalni natjecateljski program (izvorne napjeve i nove skladbe) njeguju repertoar popularnih skladbi (šansone, balade, šlageri itd.). Dakle, moguće je prijaviti skladbe isključivo domaće provenijencije, uz precizne navode izvora (autore glazbe i teksta te autora aranžmana). Molimo Vas da Vaš popis sadrži najmanje 4 naslova, od čega najmanje 1 naslov obavezno da bude u novom aranžmanu. Nove je aranžmane potrebno dostaviti direkciji FDK Omiš na vrijeme, zajedno s prijavom, a najkasnije za vrijeme audicije.
G – KLAPE UZ GITARU
Natjecateljska kategoriju za koju se mogu prijaviti klape uz pratnju 1 ili 2 gitare.
D- VEČER DEBITANATA
Za klape koje se kane kandidirati za natjecateljsku kategoriju klapa debitanata najavljujemo da je u skladu s dosadašnjom praksom s našim partnerima (suorganizatorima) dogovoreno načelo da se uz natjecateljski program održi i revijalni koncert odnosno večer pobjednika.
Prilikom prijave programa za 45. Festival dalmatinskih klapa – Omiš 2011. potrebno je uvažavati slijedeće:
Kod izbora izvornih napjeva možete se poslužiti Zbornicima dalmatinskih klapskih pjesama (Sv. I, II, III) u izdanju FDK, odnosno tiskovinama relevantnih izdavača, melografa i sl. Prihvatit ćemo i nepoznate ili manje poznate napjeve koje ste zabilježili na terenu i adekvatno obradili. Nadamo se da će Vam Ljetopisi FDK Omiš (1967.-2006.) biti korisno sredstvo informiranja prilikom izbora i artikuliranja Vašeg programa.
Kod izbora novih skladbi preporučamo da koristite naša izdanja Leut, Nove skladbe, Mirabella (eventualno slične tiskovine priznatih autora). Izbjegavajte skladbe koje nisu tiskom objavljene u festivalskim izdanjima ili pak nisu verificirane od strane FDK, jer se takve neće prihvatiti prilikom selekcije.
Kod prijave izvornih i uglazbljenih skladbi važe slijedeća pravila:
Konkurencija muških (A), ženskih (B), te mješovitih klapa (C) i klapa debitanata (D) - svaka klapa je dužna prijaviti najmanje 6 naslova, odnosno najmanje po 3 u svakoj od kategorija (3 izvorna napjeva i 3 skladbe).
Kod prijava za Večer popularnih skladbi (F) - potrebno je prijaviti najmanje 4 naslova, i to 4 popularne skladbe u duhu dalmatinskog melosa (obavezan najmanje 1 novi aranžman).
Kod prijava za kategoriju klape uz gitaru (G) – potrebno je prijaviti 6 naslova od kojih 3 iz fundusa izvornih napjeva ili skladbi, a 3 po slobodnom izboru iz fundusa popularnih skladbi mediteranskog ugođaja. Izvode se 2 skladbe po izboru direkcije Festivala
Nema ograničenja vezano uz naslove izvođene na prošlogodišnjem 44. FDK Omiš 2010., međutim preporuka je da se prilikom odabira i prijave programa u natjecateljskim večerima izbjegne stalno ponavljanje manjeg broja naslova.
Prilikom prijave molimo da budete precizni u ispisivanju traženih podataka. Primjerak partiture ili zapisa je obvezatan. Uvažavat ćemo samo kompletne prijave.
Sve klape dužne su pristupiti audiciji, koja će zbog dinamike festivalskih zbivanja započeti od sredine veljače. Točne termine audicija ćemo Vam dostaviti naknadno, nakon pristiglih prijava klapa.
U pogledu načina izvođenja skrećemo pozornost da za vrijeme održavanja festivalskih natjecanja neće biti dopuštene izmjene članova klapa (mimo prijavnica koje ste nam dostavili).
Svaka klapa ima pravo prijaviti se u više kategorija. U slučaju prijavljivanja u više kategorija molimo klape da tekst prijavnice umnože i podatke zabilježe posebno za svaku kategoriju. U desnom gornjem kutu prijave molimo da velikim štampanim slovima navedu za koju se kategoriju pojedina prijavnica odnosi.
O rezultatima izbora klapa i programa, klape će biti obaviještene najkasnije 15 dana nakon završetka audicija. Direkcija Festivala zadržava pravo izravnog dogovora i izbora klapa za koje ocijeni da po svojoj kvaliteti mogu udovoljiti umjetničkim standardima i kriterijima Festivala (kategorija E, F, G).
Kotizacija za nastup klapa na 45. Festivalu dalmatinskih klapa Omiš iznosi 1.000,00 kn. Navedeni iznos klape su dužne uplatiti tjedan dana prije početka Festivala. Kotizacije su oslobođene klape koje sudjeluju u Večeri novih skladbi jer same snimaju naslove za istoimenu večer, kao i druge klape koje FDK angažira za snimanje.
Sve detalje koji nisu obuhvaćeni ovim pismom riješavat ćemo tijekom održavanja audicija.
U privitku Vam dostavljamo Prijavnicu za 45. FDK Omiš 2011.
Rok za prijave je 31. siječnja 2011. g.
Molimo Vas da dostavljene materijale proslijedite svima za koje smatrate da su zainteresirani za sudjelovanje na predstojećem Festivalu dalmatinskih klapa Omiš, poglavito klapama debitantima.
U uvjerenju da ćemo i dalje zajedničkim snagama raditi na očuvanju i promicanju dalmatinske klapske pjesme, želimo Vam puno uspjeha u radu i srdačno Vas pozdravljamo.
S poštovanjem,
Srdačan pozdrav,
Ravnatelj FDK
Dražan Mladin, dipl. oec.
Festivalske večeri izvan Omiša održane su tradicionalno na više lokacija od Blata na Korčuli, preko Vodica, Bola na Braču i Opuzena, i to:
DATUM | MJESTO | DOGAĐANJE |
---|---|---|
Subota, 28. svibnja 2011. | BLATO (KORČULA) | VEČER POPULARNIH SKLADBI |
Petak, 3. lipnja 2011. | VODICE | VEČER KLAPA UZ GITARU |
Petak, 10. lipnja 2011. | BOL (BRAČ) | VEČER DEBITANATA |
Subota, 11. lipnja 2011. | REVIJALNI KONCERT POBJEDNIKA | |
Subota, 18. lipnja 2011. | OPUZEN | VEČER MJEŠOVITIH KLAPA |
45. Festival dalmatinskih klapa u Omišu započinje Svečanim otvorenjem u subotu 2. srpnja na Trgu Sv.Mihovila, a završava na istom trgu, također u subotu tri tjedna kasnije – 23.srpnja, večeri superfinala.
DATUM | MJESTO | DOGAĐANJE |
---|---|---|
2. srpnja 2011. (subota) | Trg sv. Mihovila, 21.30 sati |
SVEČANO OTVORENJE 45. FDK OMIŠ 2011. |
7. srpnja 2011. (četvrtak) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | PRVA IZBORNA VEČER MUŠKIH I ŽENSKIH KLAPA (NATJECANJE) |
8. srpnja 2011. (petak) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | DRUGA IZBORNA VEČER MUŠKIH I ŽENSKIH KLAPA (NATJECANJE) |
9. srpnja 2011. (subota) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | TREĆA IZBORNA VEČER MUŠKIH I ŽENSKIH KLAPA (NATJECANJE) |
10. srpnja 2011. (nedjelja) | Trg Stjepana Radića, 21 sat | ČETVRTA IZBORNA VEČER MUŠKIH I ŽENSKIH KLAPA (NATJECANJE) |
15. srpnja 2011. (petak) | Trg Stjepana Radića, 21 sat |
VEČER NOVIH SKLADBI – OMIŠ 2011. |
16. srpnja 2011. (subota) | Trg sv. Mihovila, 21.30 sati |
16. TRADICIONALNI KONCERT GRAD ZAGREB GRADU OMIŠU |
21. srpnja 2011. (četvrtak) | Trg sv. Mihovila, 21 sat |
ZAVRŠNA VEČER ŽENSKIH KLAPA (NATJECANJE) |
22. srpnja 2011. (petak) | Trg sv. Mihovila, 21 sat |
ZAVRŠNA VEČER MUŠKIH KLAPA (NATJECANJE) |
23. srpnja 2011. (subota) | Trg sv. Mihovila, 21.30 sati |
SUPERFINALE (NATJECANJE) |
U petak 3. lipnja u Vodicama na Trgu dr. Franje Tuđmana održana je Večer klapa uz gitaru, u sklopu 45. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2011.
U natjecateljskom dijelu ograma nastupile su klape: Godimenti (m)-Vodice, Krka (m)-Bilice, Brodarica (m)-Brodarica, More (m)-Šibenik, Iskon (m)-Split, , Vir (m)-Vir i Pasika (m)–Kostanje.
Kao gosti večeri nastupila je ženska klapa Oršulice iz Vodica.
Prvu nagradu publike zavrijedila je splitska klapa Iskon, koja je ujedno i dobila nagradu za najbolji aranžman pjesme Marijo, ljubavi moja. Stručno povjerenstvo najvišu ocjenu je dalo šibenskoj klapi Brodarica.
Stručno povjerenstvo radilo je u sastavu: mr. Vedrana Milin Ćurin, Branko Bubica i Mićo Friganović
.
FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ
raspisuje
N A T J E Č A J
ZA NOVE SKLADBE OMIŠ 2012.
NA 46. FESTIVALU DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ 2012.
I.
Nove skladbe trebaju se temeljiti na obilježjima dalmatinske pučke pisme, odnosno dalmatinskog glazbenog idioma, uvažavajući raznolikost stilskog izričaja (serenada, tužaljka, rugalica, duhovna).
II.
Skladbe trebaju biti harmonizirane za mušku ili žensku klapu, s precizno ubilježenim oznakama tempa, dinamike i agogike.
III.
Partiturni zapis treba biti zabilježen na najmanje dva crtovlja, a šalje se u dva primjerka. Na posebnom listu trebaju biti ispisani stihovi.
IV.
Skladbe ne smiju biti prije objavljene niti izvođene. Prilikom izbora ravnopravno se ocjenjuje vrijednost glazbe i stihova. Prilikom izbora stihova preporučuju se objavljeni stihovi priznatih pjesnika čakavaca. Obvezatno je navesti ime autora i zbirke (knjige) iz koje su stihovi korišteni.
V.
Dužina trajanja skladbi može biti do 3,5 minuta.
VI.
Festival dalmatinskih klapa Omiš zadržava pravo korištenja zaprimljenih skladbi u programima Festivala dalmatinskih klapa i inim javnim priredbama, te tiskanju notografije, snimanju audio-video zapisa (kazete, ploče, CD-i i sl.), a o čemu će se po potrebi sa autorima skladbi sklopiti poseban ugovor.
VII.
Rok dostave skladbi je do 31. prosinca 2011. godine.
Radove dostaviti na adresu:
FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ
IVANA KATUŠIĆA 5
21310 OMIŠ
Na omotnici naznačiti:
ZA NATJEČAJ NOVE SKLADBE - OMIŠ 2012.
RB | KLAPA | VODITELJ |
1 | ADRION (m)-Makarska | Jakša Gilić |
2 | ALEGRIA (mj)-Župa Dubrovačka | Ivan Vlašić |
3 | ALEGRIJA (ž)-Supetar | Simonida Zlatar-Litović |
4 | AMFORA (ž)-Dubrovnik | Mara Manjić |
5 | ANIMA MARIS (ž)-Zadar | Ivo Brkić |
6 | ANKORA (ž) -Podstrana | Nela Bujas Luketić |
7 | ARDURA (m) -Zadar | Dražen Habuš |
8 | ARMORIN (ž)-Zagreb | Srdan Berdović |
9 | BARUFA (ž)-Zadar | Iva Mustać Klarić |
10 | BASCA (m) -Baška Voda | Jure Šaban Stanić |
11 | BERULIA (m)-Brela | Jovo Jejina |
12 | BIBINJE (m)-Bibinje | Iva Mustac Klarić |
13 | BLACA (m)-Nerežišca | Božo Labetić |
14 | BRACIERA (m)-Bol | Srecko Damjanović |
15 | BRODARICA (m)-Šibenik | Eliana Trutin |
16 | BUNARI (m)-Vodiće | Ivo Lise |
17 | CAMBI* (m)-Kaštel Kambelovac | Vinko Didović |
18 | CAMBI** (m)-Split | ----- |
19 | CANTUS (m)-Sv.Filip i Jakov | Igor Cecić |
20 | CAKULONE (ž)-Zagreb | Jurića Bošković |
21 | DINGAC (m)-Pelješac | Goran Milošević |
22 | DIŠPET (ž)-Zagreb | Jurica Bošković |
23 | DRACA (ž)-Mostar | Dragan Filipović |
24 | FA LINÐO (ž)-Dubrovnik | Vedran Ivanković |
25 | FALKUŠA (mj)-Zagreb | Marko Lelas |
26 | FILIP DEVIC-DALMATINKE (ž)-Split | Mijo Stanić |
27 | FILIP DEVIC* (m)-Split | Jakša Gilić |
28 | FJORET (ž)-Makarska | Tanja Topić |
29 | GAJETA (mj)-Zagreb | Bojan Pogrmilović |
30 | GODIMENTI (m)-Vodiće | Ivo Lise |
31 | GRDELIN (m)-Zagreb | ----- |
32 | ISKON (m) -Split | ----- |
33 | KADENA (m)-Zadar | Tatjana Zorić |
34 | KALETA (m)-Zadar | Ante Rados |
35 | KAMEN* (m)-Kamen | Zdenko Perasović |
36 | KANELA (m)-Grebaštića | Sonja Batur |
37 | KARMEL (ž)-Turanj | Ante Rados |
38 | KAŠE (mj) -Dubrovnik | Vicko Dragojević |
39 | KOLAPJANKE (ž)-Sisak | Marijana Ivšić |
40 | KONDURA (ž)-Zadar | Ante Jurić |
41 | KONTRADA (m)-Zadar | Tomislav Pehar |
42 | KRKA (m)-Biliće | Ivo Mikulićin |
43 | KURENAT (mj)-Otok Mljet | Velebit Veršić |
44 | KURJOŽE (ž)- Podstrana | Mirko Radan |
45 | LIBAR (ž)-Privlaka | Ante Jurić |
46 | LUCICA** (m)-Split | Duško Tambaca |
47 | LUKA* (m)-Ploce | Ivica Kaleb |
48 | LUKA* (ž)-Rijeka | ----- |
49 | MARETA (mj)-Dubrovnik | Rikard Kužnin |
50 | MARETA (ž)-Vis | Ðino Mladineo |
51 | MIRAKUL (ž)-Split | Željana Cvitanović |
52 | MORBIN (m)-Donji Humac | Duško Tambača |
53 | MORCIC (m)-Rijeka | Predrag Krečar |
54 | MORE (m)-Šibenik | ----- |
55 | MRIŽA (m) -Split | Mirko Radan |
56 | NEVERIN (ž)-Kaštel Lukšić | Antonela Pilić-Burić |
57 | NOSTALGIJA* (m)-Zagreb | ----- |
58 | OMIŠ (m)-Omiš | Ivan Mrmić |
59 | ORŠULICE (ž)-Vodiće | Ivo Lise |
60 | OŠTRO (m)-Cavtat | Krešimir Magdić |
61 | PASIKA (m)-Kostanje | Jasminko Šetka |
62 | PERUŽINI (ž)-Pag | Sanja Buljanović |
63 | PETRADA (m)-Zagreb | Jurica Bošković |
64 | PINGUENTUM (m)-Buzet | Sanjin Radović |
65 | PODGORA (mj)-Podgora | Marin Erceg |
66 | PROČULIĆ (mj)-Smokvica | Ivan Salečić |
67 | PULENA (m)-Korcula | Velebit Veršić |
68 | PUNTARI (m)-Omiš | Mijo Stanić |
69 | PUTALJ (ž)-Kaštel Sucurac | Jure Šaban Stanić |
70 | RAB (m)-Rab | Miljenko Vidas |
71 | RAGUSAVECCHIA (m)-Cavtat | Vedran Ivanković |
72 | REFUL (m)-Split | ----- |
73 | SAGENA (m)-Zagreb | ----- |
74 | SAMOBOR (m)-Samobor | Bojan Pogrmilović |
75 | SINJ* (m)-Sinj | Mojmir Čačija |
76 | SKONTRADURA (ž)-Dubrovnik | Sanja Kovačić |
77 | SLAVIC (mj)-Zagreb | ----- |
78 | SLOBODNA DALMACIJA (mj) -Split | Denis Bašić |
79 | STOBREC (m)-Stobrec | ----- |
80 | SUBRENUM* (m)-Dubrovnik | Mario Markovina |
81 | ŠPIRIT (ž)-Split | Srećko Damjanović |
82 | ŠTORIJA (ž)-Kaštel Kambelovac | Jurića Karuza |
83 | ŠUFIT (m)-Split | Jasminko Šetka |
84 | TAMARIN (ž)-Vranjić | Antonela Pilić-Burić |
85 | TIRAMOL (ž)-Korcula | Goran Milošević |
86 | TRABAKUL (m)-Kostrena | Darko Majstorović |
87 | UZORITA (ž)-Sukošan | K.Burić - M.Miočić |
88 | VENTULA (ž)-Split | Lidija Cujić |
89 | VERSI (mj)-Split | Ivana Šutić |
90 | VIR (m)-Vir | Iva Mustac Klarić |
91 | VOKALISTI SALONE** (m)-Solin | ----- |
92 | VOLAT (mj)-Pucišca | Marin Šušnjar |
93 | ZRINSKI (m)-Vrbovec | Zlatko Farszky |
94 | ŽRNOVNICA (m)-Žrnovnića | Marko Marin |
Nastupilo je dvanaest klapa debitanata, i to: Alegrija (ž)-Supetar, Amfora (ž)-Dubrovnik, Ankora (ž)-Podstrana, Barufa (ž)-Zadar, Blaca (m)-Nerežišća, Drača (ž)-Mostar, Karmel (ž)-Turanj, Mareta (ž)-Vis, Peružini (ž)-Pag, Pulena (m)-Korčula, Rab (m)-Rab i Trabakul (m)-Kostrena
* - nastupili samo na Večeri novih skladbi
** - nastupili kao gosti Festivala
MUŠKE KLAPE | 51 |
ŽENSKE KLAPE | 31 |
MJEŠOVITE KLAPE | 12 |
UKUPNO | 94 |
KLAPE DEBITANTI | 12 |
Na izbornim odnosno završnim večerima Festivala, muške i ženske klape ocjenjuje Stručno ocjenjivačko povjerenstvo koje se sastoji od uglednih profesora glazbe, skladatelja i muzikologa. Na završnim večerima muških i ženskih klapa svoje bodove odnosno glasove daje i nazočna publika. Svaki clan Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva ocjenjuje pojedine klape na osnovu izvedenih skladbi ocjenom od 1 do 10. Zbrajanjem dodijeljenih ocjena dobiva se ukupni broj bodova na temelju kojih se proglašavaju klape pobjednici.
REZULTATI ZAVRŠNIH VEČERI (.pdf)
Stručno povjerenstvo za završne večeri radilo je u sastavu (abc): mo. Rajmir Kraljević, prof. Terezija Kusanović, mr. Vedrana Milin-Ćurin, prof. Neno Munitić, Branko Tomić, dr. Ivana Tomić-Ferić i prof. Velebit Veršić.
~~~~~
REZULTATI IZBORNIH VEČERI (.pdf)
Stručno povjerenstvo za izborne večeri radilo je u sastavu (abc): mo. Rajmir Kraljević, mr. Vedrana Milin-Ćurin, prof. Neno Munitić, Branko Tomić i prof. Velebit Veršić.
Redoslijed članova stručnog povjerenstva u tekstu nije u vezi sa brojem člana u tablici.
OBJAŠNJENJE
Bodovi od strane Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva na završnim večerima muških i ženskih klapa odlučuju o nagradama zlatnog, srebrnog i brončanog štita sa grbom grada Omiša, dok brojevi glasova publike odlučuju o nagradama zlatnog, srebrnog i brončanog omiškog Leuta. Na izbornim večerima Festivala, bodovima prikupljenim od strane Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva, muške i ženske klape ostvaruju pravo nastupa na završnim večerima odnosno bivaju eliminirane iz daljnjeg natjecanja.
Osvojeni bodovi su plod rada Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva koji jednako tretira one najstarije i najiskusnije klape i klape debitante. Svi dostupni podaci o bodovima su dati u tablicama radi li se o izbornim ili završnim večerima pojedinih Festivala.
Tamno označene klape u izbornim večerima Festivala izborile su pravo nastupa u završnim večerima. Ostale klape su eliminirane iz daljnjeg natjecanja. Tamno označene klape na završnim večerima Festivala predstavljaju pobjednike odnosno dobitnike festivalskih nagrada na temelju osvojenih bodova. Ostale nagrade koje nisu vezane uz bodove možete naći na stranicama klapa pobjednika pojedinih Festivala.
NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNI VAL |
---|
klapa FA LINÐO (ž) - Dubrovnik |
NAGRADA ZA NAJBOLJI ARANŽMAN |
ANTE RADOS za obradu skladbe Večeri boje naranče u izvedbi muške klape KALETA iz Zadra |
I NAGRADA PUBLIKE - ZLATNA ROZETA SV. IVANA |
klapa FA LINÐO (ž) - Dubrovnik |
II NAGRADA PUBLIKE - SREBRNA ROZETA SV. IVANA |
klapa DINGAČ (m) - Pelješac |
III NAGRADA PUBLIKE - BRONČANA ROZETA SV. IVANA |
klapa DRAČA (ž) - Mostar |
NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
---|
klapa BRODARICA (m)-Šibenik |
NAGRADA ZA NAJBOLJI ARANŽMAN |
klapa ISKON (m) - Split za pjesmu Marijo, ljubavi moja |
NAGRADA PUBLIKE |
klapa ISKON (m) - Split |
MUŠKE KLAPE |
NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA KAMEN SREĆE |
---|
klapa TRABAKUL (m) - Kostrena |
NAGRADA PUBLIKE ŠKOLJKA SRECE |
klapa TRABAKUL (m) - Kostrena |
ŽENSKE KLAPE |
NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA KAMEN SREĆE |
klapa DRAČA (ž) - Mostar |
NAGRADA PUBLIKE ŠKOLJKA SRECE |
klapa ALEGRIJA (ž) - Supetar |
Klape su izborile nastup u izbornim večerima Festivala.
1. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNA MANDARINA |
---|
klapa VERSI (mj) - Split |
2. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - SREBRNA MANDARINA |
klapa MARETA (mj) - Dubrovnik |
3. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - BRONČANA MANDARINA |
klapa KAŠE (mj) - Dubrovnik |
NAGRADA PUBLIKE - NERETVANSKA LAÐA |
klapa GAJETA (mj) - Zagreb |
1. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNA PLAKETA BISER JADRANA |
---|
Skladba UMIRI SE MORE - Glazba i tekst: Mojmir Čačija - Izvela: klapa SINJ (m) - Sinj |
2. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - SREBRNA PLAKETA BISER JADRANA |
Skladba KUĆA NA ŽALU - Glazba: Vinko Didović; Tekst: Jakša Fiamengo - Izvela: klapa CAMBI (m) - Kaštel Kambelovac |
3. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - BRONČANA PLAKETA BISER JADRANA |
Skladba ĆAĆE MOJ - Glazba: Živko Ključe; tekst: Vlasta Vrandečić-Lebarić - Izvela: klapa NEVERIN (ž) - Kaštel Sućurac |
PLAKETA ZA NAJBOLJU IZVEDBU |
klapa SUBRENUM (m) - Župa Dubrovačka za skladbu MATERINA SVICA - Glazba: Krešimir Magdić; Tekst: Jakša Fiamengo |
PLAKETA DRAGO IVANIŠEVIĆ ZA NAJBOLJE STIHOVE |
JAKŠA FIAMENGO za tekst skladbe KANDELA - uglazbio Duško Tambača - Izvela: klapa LUKA (ž) - Rijeka |
NAGRADA PUBLIKE LIPIN CVIT |
Skladba UMIRI SE MORE - Glazba i tekst: Mojmir Čačija - Izvela: klapa SINJ (m) - Sinj |
1. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
---|
klapa NEVERIN (ž) - Kaštel Lukšić |
2. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - SREBRNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa ARMORIN (ž) - Zagreb |
3. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - BRONČANI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa DIŠPET (ž) - Zagreb |
1. NAGRADA PUBLIKE - ZLATNI OMIŠKI LEUT |
klapa VENTULA (ž) - Split |
2. NAGRADA PUBLIKE - SREBRNI OMIŠKI LEUT |
klapa NEVERIN (ž) - Kaštel Lukšić |
3. NAGRADA PUBLIKE - BRONČANI OMIŠKI LEUT |
klapa DRAČA (m) - Mostar |
1. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
---|
klapa ŠUFIT (m) - Split |
2. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - SREBRNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa GRDELIN (m) - Zagreb |
3. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - BRONČANI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa PINGUENTUM (m) - Buzet |
1. NAGRADA PUBLIKE - ZLATNI OMIŠKI LEUT |
klapa PUNTARI (m) - Omiš |
2. NAGRADA PUBLIKE - SREBRNI OMIŠKI LEUT |
klapa MORBIN (m) - Donji Humac |
3. NAGRADA PUBLIKE - BRONČANI OMIŠKI LEUT |
klapa OMIŠ (m) - Omiš |
P O B J E D N I K |
---|
klapa PINGUENTUM (m) - Buzet |
Službeni plakat 45. Festivala dalmatinskih klapa. Autor akademski kipar Kažimir Hraste