Pero Gotovac
Skladatelj i dirigent Pero Gotovac (Zagreb, 1927.), po završetku studija na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji (1956.) ne ostvarivši želju i namjeru da se profesionalno bavi etno-muzikologijom, započinje svoju javnu djelatnost kao urednik i producent diskografske kuce "Jugoton" (danas "Croatia Records"), gdje prvi put u nas na načelima međunarodne prakse organizira urednički mehanizam u tehničko-administrativno i pravnom smislu. Kao školovani glazbenik, uz urednički, obavlja i producentski posao te sa suradnicima snima mnoge glazbene programe. U postprodukciji često sâm radi i tehničku montažu (osobito za ozbiljnu glazbu) te u arhivi ostavlja tisuće snimljenih minuta. Aktivno djeluje u organizacijskim forumima festivalskih središta koja su stvarala domaću autentičnu, urbanu ili regionalnu popularnu glazbu (Zagreb, Opatija, Split, Istra i Kvarner, Slavonska Požega i dr.) te pridonosi oblikovanju programske fizionomije toga vremena. U tom plodnom i dinamičnom razdoblju 60-ih i sam je, kao skladatelj i aranžer, svojim uspješnicama pridonosio ostvarenju želje za nacionalno-autentičnim glazbenim izrazom.
Nakon 17 godina diskografije okrece se svojoj drugoj ljubavi, kazalištu te preuzima funkciju dirigenta u zagrebačkom Gradskome kazalištu Komedija (1973). Od tada je njegov skladateljski opus vezan uz kazalište, odnosno glazbeno-scensku i TV produkciju.
Popularne skladbe ranijeg razdoblja: Balada, Tebi grade moj, Finili su Mare bali, Kukuruzi se njišu, Don Pasquale, Poruka generalima koji žele rat, Zemljo moja, Na vajnkušeku glava, Prljavi rat, Odrasli smo...
Prvonagradene šansone: Celuloidni pajac, Još uvijek ne znam neke važne stvari, Mačka. Scenska glazba: Kolumbo, Aretej, Na kraju puta, Život i smrt kralja Eduarda II, Vučjak, Edip i Edip na Kolonu, Glorija, Na kraju puta, Hamlet, Macbeth...
Dječje glazbene predstave: Pepeljuga, Družba Pere Kvržice, Slučaj C, Čudnovate zgode šegrta Hlapića... Film: Mećava. TV serije: Velo i Malo misto. TV drame: Overnjanski senatori, Oko, Amerikanska jahta u splitskoj luci, Ožiljak, Tri jablana... Sakralna glazba: Misa delmata, Ave Maria, Ecce quomodo moritur iustus, Regina coeli.
Godina 2012. je u znaku 85. obljetnice rođenja i 70 godina javnog glazbenog rada.
Član je HGU-a i HDS-a, a u HDS-u djeluje kao dugogodišnji član predsjedništva te na funkcijama predsjednika i dopredsjednika.
Pero Gotovac dobitnik je mnogih priznanja i nagrada - Sirena, Zlatni satir, Zlatno sidro, Zlatna Trešnja, Zlatna značka HGU-a, zlatne, srebrne i brončane plakete festivalâ Cro patria, Omiš, Split i Požega. Za kolektivni rad na prvoj stereo glazbenoj snimci u Jugoslaviji nagrađen je Ordenom rada sa srebrenim vijencem (1960). Josip Štolcer Slavenski za skladateljski rad (1987). Nositelj je odličja Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića (1995). U kategoriji najbolje folklorne pjesme, Jubi’ću te uvik iston miron, s albuma Na omiškoj stini, nagraden je Porinom (2003).
Godine 2000. uručen mu je Porin za životno djelo za poseban doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi.
~~~~~
Maestro Pero Gotovac umro je u Zagrebu 21.rujna 2017. godine.
~~~~~
Na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu gospodin Pero je rado viđen skladatelj i prijatelj. Tijekom godina svog plodonosnog rada i u skladanju novih skladbi u Omišu ostvario je zavidne rezultate:
Ma se uvik smiju dica na tekst Drage Ivaniševića, pjesma je osvojila drugu nagradu žirija 1996. godine
Majka Maru priko mora dala na tekst narodni, pjesma je osvojila prvu nagradu žirija 1997. godine;
Poletija sivi soko na tekst Petra Vulića, pjesma je osvojila prvu nagradu žirija 1998. godine;
Kroz godišća ča odzvanjo na tekst Marina Franičevića. Klapa Kamen osvojila je nagradu za najbolju izvedbu 1998. godine;
Oj Marjane rano moje rane na tekst Petra Vulića, pjesma je osvojila drugu nagradu žirija 1999. godine;
Meju cvićen najlipše si cviće na tekst Stane Klanac-Tulić, pjesma je osvojila treću nagradu žirija 2001. godine;
Jubi'ću te uvik iston miron na tekst Stane Klanac-Tulić, pjesma je osvojila prvu nagradu žirija, a klapa "Nostalgija" osvojila je nagradu za najbolju izvedbu 2002. godine;
Penelopa na tekst Stane Klanac-Tulić, pjesma je osvojila treću nagradu žirija 2005. godine.