Festival - 2017.
Ohrabreni velikim uspjehom prošlogodišnjeg Božićnog humanitarnog koncerta, na kojem je prikupljeno i donirano 28.804,60 kuna Udruzi roditelja djece i odraslih s posebnim potrebama „Prijatelj“ za projekt „Glazbena radionica za djecu s posebnim potrebama“, FDK Omiš i ove godine pridonio je stvaranju blagdanske čarolije u gradu, te Božić učinio ljepšim onima kojima je to najpotrebnije. Suorganizatori ovogodišnjeg humanitarnog koncerta „Božić u klapskom ruhu“, koji se održao u Omišu u četvrtak, 28. prosinca u Sportskoj dvorani Ribnjak bili su Grad Omiš, Vatrogasci grada Omiša i Hrvatsko društvo skladatelja.
Humanitarna akcija posvećena je našim malim sugrađanima Anti Kovačiću i Nori Rogošić koji boluju od spinalne mišićne atrofije. Spinalnu mišićnu atrofiju (SMA) karakterizira gubitak motoričkih neurona u leđnoj moždini što rezultira teškom i progresivnom atrofijom i slabostima mišića. Osobe s najtežom vrstom SMA u konačnici postaju paralizirane i imaju poteškoće u obavljanju osnovnih životnih funkcija, poput disanja i gutanja, te ovise o aparatima za održavanje na životu. Obzirom da od odgovornih nema dovoljno razumijevanja za odobrenje lijeka Spinraza koji može pomoći u tretiranju ove teške bolesti, borba njihovih roditelja je svakodnevna, iscrpljujuća i financijski gotovo neizdrživa. Naime, HZZO pokriva samo ona najosnovnija pomagala koja često nisu dovoljna da bi se izbjegle pojedine situacije koje mogu biti kobne za njihov krhki život.
Na humanitarnom koncertu „Božić u klapskom ruhu“ svoj obol ovoj kaplji ljubavi, i to onako kako najbolje znaju – pjesmom, dale su klape: Falkuša (mj) – Zagreb, Fjoret (ž) – Tučepi, Mirabella (ž) – Omiš, Oneum (m) – Omiš, Praska (m) – Podstrana, Stine (m) – Zagreb, solistice: Marija Čolak i Monija Jarak, mladi mandolinski orkestar Sanctus Domnio – Split i tamburaški orkestar Misericordia, Šurmanci – Međugorje. Voditeljica Irena Perišić.
Veliko hvala svim sponzorima i donatorima, svim izvođačima, a posebno vama, dragi prijatelji, jer ste i ove godine Božić obojili svojom velikodušnošću i osvijetlili domove onima koji nas najviše trebaju.
Fotogalerija sa koncerta!
U Zagrebu, u Koncertnoj dvorani “Vatroslava Lisinskog” u petak 10. studenog održan je Tradicionalni koncert Festivala dalmatinskih klapa Omiš pod pokroviteljstvom Gradske skupštine Grada Zagreba „Pismo moja, hrli tamo (Zagrebu na dar)“.
Veliki broj posjetitelja prisjetio nas je na godine kada bi koncert najboljih hrvatskih klapa ispunio dvoranu do posljednjeg mjesta i bio važan nacionalni i društveni događaj koji privlači brojne uglednike, te tako uklonio strahovanja da za koncert pravih klapa u Lisinskom opada interes.Na koncertu je sudjelovalo jedanaest najboljih klapa nagrađenih na 51. FDK održanom ovog ljeta u Omišu: muške klape KORDA–Lumbarda, BUNARI–Vodice, VINČACE–Novi Vinodolski, BOŠKET–Zagreb, PRASKA–Podstrana i STINE–Zagreb, zatim ženske klape ORCA–Split, ANKORA–Podstrana i TERANKE–Pula, te mješovite klape BASCA–Baška Voda i ĐIRATA–Zagreb.
Koncert je otvorila klapa Bunari iz Vodica s „Omiškom stinom“ Pere Picukarića i Dušana Šarca. U uvodnom dijelu voditeljica Edita Lučić Jelić je istaknula: „U hramu Hrvatske glazbene kulture po 33. put uživamo u izvedbama najboljih klapa koje su taj status zavrijedile okitivši se odličjima na najstarijem i najznačajnijem klapskom Festivalu onom Omiškom. Festivalu koji je zaslužan što danas imamo preko tisuću sačuvanih napjeva i gotovo jednako toliko skladbi skladanih u duhu tradicije. To golemo hrvatsko tradicijsko blago koje su brižno gradili brojni melografi i skladatelji, možemo s pravom reći, daje omiškom Festivalu epitet nacionalnog.“
Pozdravne riječi gostima i posjetiteljima uputili su izaslanica predsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba Andrije Mikulića, Dubravka Brezak Stamać i gradonačelnik Grada Omiša Ivo Tomasović.
Prigodnim riječima organizatori su se prisjetili nedavno preminulog skladatelja i dirigenta Pere Gotovca koji je zadužio omiški Festival i hrvatsku glazbu posebno ističući njegove riječi upućene „Omišu“: „Cijenite vlastite rezultate, posebno temeljne estetske i umjetničke oblike višeglasnog a cappella klapskog pjeva. On je čvrsta osnova i jedini putokaz davno ucrtanog puta. Čuvajte Omiš ozbiljno i odgovorno nastavljajući dalje uspješno gajiti pjesmu Dalmacije i kako kažu „još šire“!“
U sjajnoj večeri publika je istinski uživala u izvrsnim izvedbama od reda novijih i mlađih klapa od kojih su se sudeći po dužini pljeska istakle domaća klapa Stine i klapa Vinčace opravdavši tako uspjehe iz Završne večeri Festivala u kojoj su osvojile Zlatni omiški Leut - 1. nagradu publike i Zlatni Štit - 1. nagradu stručnog povjerenstva. U raznovrsnom programu isprepletali su se tradicijski napjevi i nove skladbe i to pretežno one skladane posljednjih nekoliko godina za omiški Festival. Sve navedeno daje nam za pravo zaključiti da se za budućnost prave tradicijske a cappella dalmatinske pismene treba bojati. Koncert je završio zajedničkom nastupom svih klapa kojesu po tradiciji izveli naslovni napjev “Pismo moja, hrli tamo”, a druženje „klapaša“ i pisma do dugo u noć nastavilo se poslije koncerta na prigodnom domjenku u hotelu „Internacional“.
Fotogalerija sa koncerta!
Prvi Omiš Summer Treat Festival, kojem su organizatori Turistička zajednica grada Omiša i Festival dalmatinskih klapa Omiš, a pod pokroviteljstvom Grada Omiša, održava se u vremenu od 21. srpnja do 6. Kolovoza 2017. Festival se održava svakodnevno u Parku hrvatskih branitelja – nasip Toreta u Omišu od 20.00 do 24.00 sata. OST Festival zamišljen je kao dvotjedna manifestacija koju će imati priliku posjetiti svi Omišani i gosti Omiša, a posebno će bit zanimljiva onima koji nisu uspjeli doći do ulaznica za finale FDK. UNESCO-m zaštićena hrvatska kulturna baština - klapska pjesma, zaštitni znak grada Omiša odzvanjat će Omišem na radost domaćina, ali i gostiju.
Prvog dana festivala, u petak, 21. srpnja, na velikom ekranu pratiti će se prijenos finalne večeri ženskih klapa, popraćena klapom PASIKA iz Kostanja, dok će u subotu 22.07. na programu biti napeta završnica muških klapa Festivala uz nastup klape KUMPANJI iz Blata na Korčuli. Posjetitelji Omiša će osim klapske pjesme imati priliku uživati i u vrlo raznolikom svakodnevnom programu, folklornim nastupima, lokalnim specijalitetima i u opuštenoj atmosferi.Tri ugostiteljske i šest prodajnih kućica postavljene su u polukrug i prikazuju na simboličan način postavu dalmatinske klape.
Omiš Summer Treat Fest je za strane posjetitelje, prilika za upoznati Omišane, njihove gastronomske specijalitete, autentične proizvode i kulturu, a Omišanima je prilika da istaknu svoje OPG proizvode i pokažu svoju bogatu kulturnu i gastronomsku tradiciju. Poseban događaj u kojem će posjetitelji u potpunosti moći uživati u lokalnim specijalitetima, održava se 25. srpnja, kada će OPG Ljubice i Joze Beovića pripremati najveći soparnik na svijetu koji će svim posjetiteljima bit ponuđen besplatno na degustaciju.
Ova manifestacija svakome posjetiocu nudi ponešto, od likovnih radionica za djecu do gusarskih noći i live pripreme soparnika, a prigodne cijene, te ležerna i opuštena atmosfera garancija je dobrog đira.
U veličanstvenoj atmosferi omiškog Trga Sv. Mihovila, gdje na napučeni kameni trg nije više ni igla mogla stati, mnogobrojni posjetitelji uživali su u 51. završnici muških klapa Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2017. Upravo zbog velike potražnje za kartama, organizator je u suradnji s Turističkom zajednicom grada Omiša osigurao dodatno i prijenos na video zidu u neposrednoj
blizini Trga, na lokaciji Park hrvatskih branitelja - Nasip Toreta, neposredno uz more, u sklopu novog Omiš Summer Treat Festivala. Svaka od deset klapa koje su izborile finale, redoslijedom: BOŠKET – Zagreb, PORAT – Lumbarda, KRUNIK – Kučine, FILIP DEVIĆ – Split, STINE – Zagreb, KORDA – Lumbarda, MUNITA – Zadar, PRASKA – Podstrana, BUNARI – Vodice i VINČACE – Novi Vinodolski otpjevala je po dvije pjesme, od kojih je zaista teško bilo izabrati najbolje, i reakcijom publike pokazale da u iskonsku klapsku pjesmu u modernim vremenima ima sve više zaljubljenika.
Stručno povjerenstvo u sastavu: Mirko Barišić, mo. Mojmir Čačija, Mićo Friganović, prof. Rajmir Kraljević, dr. Marko Rogošić, dr. Ivana Tomić Ferić i prof. Velebit Veršić, odlučilo je Zlatni Štit dodijeliti klapi Vinčace iz Novog Vinodolskog, Srebrni štit pripao je klapi Bunari iz Vodica, dok je klapa Praska iz Podstrane zavrijedila brončani štit, te srebrni leut druga nagrada publike. Prvu nagradu publike i zlatni leut osvojila je klapa Stine iz Zagreba, dok je treća nagrada publike pripala klapi Korda iz Lumbarde.
klapa Vinčace iz Novog Vinodolskog
Među uzvanicima našli su se izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske gospodina Blaženko Boban, župan splitsko dalmatinski, izaslanica Predsjednika Hrvatskog sabora gospođa Dragica Roščić, zastupnica u Hrvatskom saboru, izaslanik Predsjednika Vlade Republike Hrvatske gospodin Ivan Šipić, zastupnik u Hrvatskom saboru, gradonačelnik Grada Zagreba gospodin Milan Bandić, nadbiskup i metropolit splitsko – makarski monsinjor doktor Marin Barišić.
klapa Stine iz Zagreba
Svečanom završnicom koju je cijela Hrvatska mogla pratiti u izravnom prijenosu HRT-a na drugom programu, kao i u programu HR Radio Splita završen je 51. Festival dalmatinskih klapa Omiš.
U petak, 21. srpnja 2017. g na Trgu Sv. Mihovila u Omišu, pod okriljem tvrđave Mirabela, u svečanoj završnici ženskih klapa u programu Festivala dalmatinskih klapa Omiš, odzvanjala je pjesma najboljih deset ženskih klapa Hrvatske.
Omiški Trg bio je popunjen do zadnjeg mjesta, a za one koji nisu imali sreće da pribave ulaznice za najtraženije večeri Festivala, prijenos na video zidu bio je organiziran na nasipu Toreta, u Parku hrvatskih branitelja, u sklopu Omiš Summer Treat Festivala.
Popularno nazvan klapski Olimp, Festival dalmatinskih klapa Omiš kao najznačajniji i najzahtjevniji klapski festival, ove je godine po prvi put dobio dvije večeri u izravnom prijenosu na HRT-u, žensko i muško finale. Tako je žensko klapsko pjevanje dobilo zasluženu ravnopravnost u često rezerviranom društvu za muškarce.
Na završnoj večeri nastupilo je deset klapa: PERUŽINI – Pag, VENTULA – Split, SALONA – Solin, KARMEL – Turanj, KURJOŽE – Podstrana, ORŠULICE – Vodice, ĆAKULONE – Zagreb, ANKORA – Podstrana, ORCA – Split i TERANKE – Pula.
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo nije imalo niti malo lak posao: Mirko Barišić, mo. Mojmir Čačija, Mićo Friganović, prof. Rajmir Kraljević, dr. Marko Rogošić, dr. Ivana Tomić Ferić i prof. Velebit Veršić ipak su nakon dugog žiriranja odlučili da su pobjednice klapa Orca iz Splita, koja je ujedno osvojila i drugu nagradu publike.
klapa ORCA – Split
Drugo mjesto članova žirija osvojila je klapa Teranke iz Pule, dok je treće mjesto osvojila klapa Ankora iz Podstrane.
Publika je najviše glasova dala upravo klapi Ankora, dok je treće mjesto po ocjeni publike zaslužila Oršulice iz Vodica.
klapa ANKORA – Podstrana
Hrvatska slikarica Jasna Levak predstavila se svojim djelima u izložbi pod nazivom "Omiške kale i vedute". Izložba je gostovala u Gradskom muzeju od 14. srpnja do 4. kolovoza. Jasna Levak rođena u Rijeci prva svoja djela izlaže na skupnoj izložbi "Alpe-Adria" u Trstu 1994. godine nako čega su uslijedile dvije samostalne te mnogobrojne grupne izložbe. Sudjelovala je u radu kolonija u Voloskom, Pribiću, Grobniku, Bakru, Praputnjaku, Lovranu i Novom Vinodolskom. Ilustrirala je zbirke poezije Jakše Fiamenga "Zemlja od vremena" i "Anima gemelia", zbirke pripovijedaka Marije Aničić "Nepozabljene besedi" te naslovnicu "Gre suzi smeha" Cvjetane Miletić.
Članica je UHULI-a u Zagrebu, Likovnog društva "Kozala" i likovne udruge "Matulji". Voditeljica je likovne radionice u Matuljima.
Pod pokroviteljstvom Gradske skupštine Grada Zagreba, po dvadesetdrugi put u Omišu održan je Tradicionalni koncert Grad Zagreb Gradu Omišu. Još jednom su građani Omiša imali priliku slušati kajkavsku popijevku, dar grada Zagreba središtu dalmatinske klapske pjesme, koji se tradicionalno svake jeseni uzvraća nastupom ponajboljih klapa, nagrađenih na festivalskoj pozornici pod Mirabellom, u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu.
Nažalost, burni vikend pokvario je namjeru domaćina da ovaj put u naravi spoji kajkavsku popijevku i more. Predviđeni koncert u Parku hrvatskih branitelja uz more zbog bure je morao biti premješten u novu školsku dvoranu Ribnjak na Priku. No, to nije umanjilo kvalitetu priredbe. Izvrsnim muziciranjem, precizno složenim i izuzetno zanimljivim programom u režiji maestra Siniše Leopolda publici su se predstavila imena od formata: Marija Borić, Damir Kedžo, Renata Sabljak, Sandra Bagarić i klapa Kampanel (m)-Zagreb uz pratnju Tamburaškog orkestra HRT pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda.
Koncertu su nazočili i prigodnom riječi se obratili publici i izvođačima zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i njegov domaćin, omiški gradonačelnik Ivo Tomasović.
Druga epizoda serijala “KLAPSKA PJESMA – OD KONOBE DO SVJETSKE KULTURNE BAŠTINE” premijerno prikazana 14. srpnja u Kongresnoj dvorani hotela "Plaža" obrađuje razdoblje prvih pet godina omiškog Festivala, od 1967. do 1971. god. O serijalu su govorili urednik Zvonimir Varošanec i ravnatelj FDK Mijo Stanić. Dokumentarna serija nastala je prema ideji ravnatelja FDK Omiš Mije Stanića, a nakon što su ravnatelj i umjetnički ravnatelj Festivala Dušan Šarac predložili HTV-u da napravi dokumentarnu emisiju o 50-oj obljetnici FDK Omiš. Zvonimir Varošanec preuzeo je na sebe zadatak autora i scenarista te predložio da se najprije pregleda arhivski materijal i vidi može li se krenuti u snimanje serije od više epizoda. Nakon pregleda više od 1300 arhivskih vrpci i snimanja brojnih intervjua na terenu došlo se do obilja materijala, te napokon do sedam nastavaka, svakog u trajanju od 55 minuta, koji pričaju intrigantnu priču o klapskoj pjesmi i jednom malom i skromnom Festivalu koji je upravo čudesno zadužio hrvatsku glazbu, a gradić Omiš učinio "središtem klapskog kruga". U seriji su zastupljeni gotovo svi značajniji autori i interpreti klapske pjesme; gotovo sve velike klape. Dana je i slika vremena te autora i interpreta koji su bili suvremenici klapske pjesme od pedesetih godina prošlog stoljeća do danas. Okosnica ove serije upravo je omiški festival jer se serija bavi prije svega a capella pjevanjem, a tek usput, i to radi razumijevanja konteksta, i klapskim pjevanjem uz glazbenu pratnju. Bila je potrebna mukotrpna rekonstrukcija prvih dvadeset godina FDK Omiš jer su televizijski prijenosi bili rađeni uglavnom uživo te je, nažalost, malo toga ostalo sačuvano na vrpcama. Srećom, direkcija FDK raspolaže bogatom Foto arhivom. To i obilje podataka što ih je skupila autorica monografije „Festival dalmatinskih klapa Omiš 1967 – 2016“, Herci Ganza, koja se među ostalim oslonila na bogatu arhivu lista Slobodna Dalmacija, definitivno su ohrabrili autora da krene u ovaj pothvat. Ono što je za ovu prigodu bilo možda najvrednije, jer riječ je ipak prvenstveno o video materijalu, relativno su brojne i pomno sačuvane emisije pučke i predajne kulture HTV-a od ranih 60-tih godina prošlog stoljeća do danas.
Vrijedan video materijal pronađen je i u informativnim emisijama HTV-a te u arhivi Hrvatskog radija i nakladnika Croatia Records. U rekonstruiranju klapskog pjevanja od njegovih početaka do danas pomogli su i arhivski primjerci tjednika Arena koji je također bio pokroviteljem omiškog Festivala te radovi i publikacije brojnih znanstvenika među kojima su Jerko Bezić, Jakša Primorac, Vedrana Milin Ćurin, Eni Buljubašić, Maja Povrzanović, Jurica Bošković te napokon stručni suradnici serije Joško Ćaleta i Bojan Pogrmilović. Montažerka Davorka Feller, asistentica režije Antonina Ćuk te urednik, redatelj, istraživač i scenarist Zvonimir Varošanec nastojali su da svaki od sedam nastavaka serijala otvori i barem u osnovnim crtama razradi i poneko od stručnih pitanja kao što su primjerice uloga različitih glasova u klapskoj pjesmi, pitanje fuzije, glasnog i tihog pjevanja, obrada i aranžmana, komercijalizacije i estradizacije klapske pjesme itd. ne bježeći pri tom od polemike i suprotstavljenih mišljenja. Prema planu v.d. glavnog urednika Prvog programa HTV-a Brune Kovačevića i rukovoditelja Odjela dokumentarna produkcija Vladimira Brnardića serija bi trebala krenuti u emitiranje u listopadu 2017. na prvom programu HTV-a,
Treća izborna večer 51. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2017. održana je u nedjelju 9. srpnja 2017. Nastupile su klape KORDA (m)-Lumbarda, VENTULA (ž)-Split, BUNARI (m)-Vodice, KURJOŽE (ž)-Podstrana, PODVORJE (m)-Kaštel Sućurac, BESIDA (ž)-Klis, BOŠKET (m)-Zagreb, PERUŽINI (ž)-Pag, OKRUK (m)-Okrug Donji, SKONTRADURA (ž)-Dubrovnik i MUNITA (m)-Zadar.
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo, kao i prethodnih večeri radilo je u sastavu: Mirko Barišić, Mićo Friganović, prof. Rajmir Kraljević, dr.sc. Ivana Tomić-Ferić i prof. Velebit Veršić. Oni su najbolje ocjene dali muškoj klapi BUNARI iz Vodica
i ženskoj klapi KURJOŽE iz Podstrane.
Tako smo nakon tri izborne večeri dobili sudionike završnica ženskih i muških klapa! Kliknite ovdje i pogledajte poredak klapa nakon izbornih večeri.Pokrovitelj Festivala je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Supokrovitelji: Grad Omiš i Županija Splitsko Dalmatinska Zlatni sponzor: HEP d.d.
POKROVITELJ VEČERI
Na drugoj izbornoj večeri 51. Festivala dalmatinskih klapa održanoj u subotu 8. srpnja na Trgu Stjepana Radića (“mala pjaca”) nastupile su klape: POJ (m)-Samobor, ĆAKULONE (ž)-Zagreb, VINČACE (m)-Novi Vinodolski, ORŠULICE (ž)-Vodice, Sv.LUKA (m)-Otok, TERANKE (ž)-Pula, MINDEL (m)-Ploče, ORCA (ž)-Split, ADRIATICUM (m)-Šibenik, OBILANCA (ž)-Zagreb, DALMARI (m)-Maribor i JACERA (m)-Šibenik.
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu: Mirko Barišić, Mićo Friganović, prof. Rajmir Kraljević, dr.sc. Ivana Tomić-Ferić i prof. Velebit Veršić. Povjerenstvo je najbolje ocjene dodijelilo klapi VINČACE iz Novog Vinodolskog kod muških i klapi TERANKE (ž) iz Pule kod ženskih klapa.
klapa VINČACE iz Novog Vinodolskog
klapa TERANKE iz Pule
U petak, 7. srpnja 2017. na Trgu Stjepana Radića ("mala pjaca") održana je prva izborna večer 51. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2017. Nastupile su redoslijedom slijedeće klape:TAMARIN (ž)-Vranjic, STUDENAC (m)-Kruševo, KARMEL (ž)-Turanj, PRASKA (m)-Podstrana, ANKORA (ž)-Podstrana, FILIP DEVIĆ (m)-Split, DIVA (ž)-Široki Brijeg, STINE (m)-Zagreb, BERSICE (ž)-Zadar, KRUNIK (m)-Kučine, SALONA (ž)-Solin i PORAT (m)-Lumbarda.
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu: Mirko Barišić, Mićo Friganović, prof. Rajmir Kraljević, dr.sc. Ivana Tomić-Ferić i prof. Velebit Veršić.
Prema njihovim ocjenama najbolji rezultat ostvarile su dvije klape iz Podstrane, kod muških klapa PRASKA
a kod žena klapa ANKORA.
Pokrovitelj Festivala je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Supokrovitelji: Grad Omiš i Županija Splitsko Dalmatinska Zlatni sponzor: HEP d.d.
POKROVITELJ VEČERI
U Omišu je 6. srpnja 2017. godine na prepunom Poljičkom trgu predstavljena Monografija “FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ 1967 – 2016” autorice Herci Ganza. Monografiju su, osim autorice predstavili Glavni i odgovorni urednik Mijo Stanić, te recenzenti akademik Jakša Fiamengo, dr. sc. Marko Rogošić, prof. Bože Mimica i mo. Dušan Šarac.
U glazbenom dijelu programa predstavile su se klape s najvećim brojem nastupa na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu muška klapa Filip Dević iz Splita i domaća klapa Omiš.
Impressum monografije:
Autorica: Herci Ganza
Glavni i odgovorni urednik: Mijo Stanić
Zamjenik urednika: Joško Plastić
Urednik fotografije: Vlade Zemunik
Grafički urednik: Igor Čaljkušić
Lektorica: Vesna Krželj Velić
Tajnice uredništva: Ana Vranješ, Antonija Rajković, Anamarija Vukasović
Recenzenti: akademik Jakša Fiamengo, dr. sc. Marko Rogošić, prof. Bože Mimica i mo. Dušan Šarac
Baš kao i prošle i ove je godine omiški Festival imao problema s vremenskim neprilikama pri organizaciji Večeri novih skladbi. Unatoč drugačijim željama organizatora ova je natjecateljska večer morala biti premještena s Trga sv. Mihovila u komorni teatar Ilirskog sjemeništa na Priku. Večer novih skladbi ima izniman značaj za omiški Festival. Još davne 1968. godine, na II. omiškom Festivalu tadašnji rukovoditelji Festivala uvidjeli su da je za budućnost klapske pjesme osim sakupljanja i zapisivanja napjeva izrazito važno razvijati klapsku pjesmu vlastitom produkcijom i poticati autore na stvaranje novih djela na bašćinskim temeljima kako bi se klapska pjesma ne samo očuvala i njegovala nego i širila. Na tom II. Festivalu prvi put su izvedeni naslovi koji danas pripadaju antologiji klapskog pjevanja: “Kaleto moja draga i “Ive Crvić”, autora glazbe i teksta Tome Bebića. Godine koje su slijedile donijele su nam niz antologijskih djela, od Ljubine Dalmatine, Tambačine Kape na sikiru, Krešine Sušne zikve, Runjićeve Jube i brojnih drugih. Nemjerljiv je značaj novih skladbi tijekom godina. Brojne pjesme, napisane upravo za omiški Festival, trajno su pridonijele sveukupnoj nacionalnoj tradicijskoj kulturi. Zato je ova Večer toliko zanimljiva omiškoj publici koju ni kiša nije omela da i ove godine ispuni gledalište Ilirskog sjemeništa i posluša nastupe 12 klapa u izvođenju novih skladbi eminentnih skladatelja.
Najviše razloga za radost imao je skladatelj Živko Ključe čiju je pjesmu "Misal mi zanosi" na tekst Šiška Menčetića izvela zagrebačka klapa Bošket. Njima je pripala prva nagrada stručnog ocjenjivačkog suda. Maestro Ključe, dan ranije imao je na Festivalu svoju autorsku večer. Drugo mjesto stručnog ocjenjivačkog sudapripalo je Ani Kodrić Ivelić koja je napisala tekst i glazbu za pjesmu "Da bi bila moja" a izvela je klapa Petrada iz Zagreba. Skladatelj Duško Tambača i tekstopisac Pjero Mirić osvojili su treću nagradu za skladbu "Jubav skonšumana", koju su izvele djevojke iz klape Čuvite sa Šolte. Prema glasovima publike najbolja je bila skladba "Kuraj" skladatelja Vicka Dragojevića koju su izveli članovi klape Basca iz Baške vode. Oni su ujedno dobili i nagradu za najbolju izvedbu, dok je autor stihova iste skladbe Pjero Mirić, osvojio nagradu za najbolje stihove.
Druge večeri Festivala dalmatinskih klapa u subotu 1. srpnja na Trgu sv. Mihovila u Omišu predstavljen je djelić bogatog opusa autora Živka Ključe. U atmosferi prožetoj emocijama publika je uživala u sjajnim izvedbama muških klapa Braciere iz Bola, Bošketa i Petrade iz Zagreba, mješovite klape Mriža o'versi iz Splita, te ženskih klapa Orce iz Splita, Čuvita sa Šolte, Neverina iz Kaštel Lukšića i Armorina iz Zagreba.
Koncertom Živku u čast Festival se na najbolji mogući način odužio melografu i skladatelju koji je još kao 13-godišnji opuzenski poletarac, prvi put davne 1968. godine osjetio čari nastupa na omiškoj Pjaceti i ostao joj vjeran čitava života. Ključe je osnivač i umjetnički voditelj brojnih klapa: Poletarci, Mostar, Metković, Bevanda, Dobrkovići, Diva i Ar’ja. Na omiškom Festivalu višestruko je nagrađivan. Kao voditelj klape Mostar prvi put osvaja Srebrni omiški leut 1979., a godine 1988. odnosi čak dvije nagrade žirija ‒ Zlatnu i Brončanu plaketu na Večeri novih skladbi. Zlatnu plaketu opet je osvojio 2007., dok mu je Brončana plaketa za novu skladbu pripala 2003., 2006. i 2011. Ovaj vrsni i svestrani glazbenik ‒ skladatelj, melograf, pedagog i kontrabasist na kraju koncerta, prigodom razmjene darova, nije mogao suzbiti emocije iskreno se zahvalivši ravnatelju i umjetničkom ravnatelju Festivala što su mu pružili priliku koncertom zaokružiti pola stoljeća vjernosti Festivalu. „Meni je Omiš pružio puno predivnih trenutaka. Ne mogu zaboraviti sve divne ljude koje sam tu upoznao. Ja sam imao tu sreću da doživim pedeset godina rada što mnogi od njih nisu“, rekao je autor. Na odmjeren i sebi svojstven način program večeri moderirala je i vodila Lejdi Oreb. U nedjelju 2. srpnja na programu je Festivala Večer novih skladbi u kojoj ćemo premijerno čuti dvanaest skladbi koje će se boriti za najvrjednija priznanja po ocjenama publike i stručnog suda.
U ugodnom ambijentu podno legendarne omiške stine na trgu Sv. Mihovila u Omišu po 51. put svečano je otvoren Festival dalmatinskih klapa Omiš 2017 s Večeri izvornih napjeva. Festivalsku zastavu podigao je Branko Tomić je član klape Filip Dević, pjevač koji se čak 36 puta penjao na omišku pozornicu. Gradonačelniku grada Omiša, Ivi Tomasoviću pripala je čast da svečano otvori 51. Festival dalmatinskih klapa Omiš.
Zanimljivosti u pravilima su da u Večeri izvornih napjeva mogu nastupati muške, ženske i mješovite klape; potom da klape moraju brojiti od četiri do šest članova, da klape pjevaju na jednom ili dva mikrofona koje se nalaze na istom stalku, te da klape pjevaju isključivo a cappella tradicijske napjeve s unaprijed zadanog popisa od 50 napjeva.
Svakako treba odati priznanje svim klapama koje su imale hrabrosti odvažiti se nastupiti u ovako malim sastavima i pjevati na samo jedan mikrofon, a ovakav nastup nimalo nije umanjio snagu i veličinu klapske pjesme. Iako je ova večer bila svojevrsni eksperiment zbog brojnih novina, prema reakcijama klapa i publike možemo reći da je ovaj eksperiment apsolutno uspio. Među deset klapa koje su nastupile bile su: 1. CIMA (m) – Šibenik 2. KOPORAN (mj) – Poličnik 3. TEŽACI (m) – Paljuv 4. ONEUM (mj) – Omiš 5. KORDA (m) – Lumbarda 6. STRIDONE (ž) – Štrigova 7. SV. LUKA (m) – Otok 8. BASCA (mj) – Baška Voda 9. STINE (m) – Zagreb 10. REFUL (m) – Split
Od klapa koje su se takmičile najviše simpatija publike osvojila je muška klapa Korda iz Lumbarde, kojoj je i pripala Rozeta Sv. Petra.
U pauzi natjecanja predstavila nam se dječja klapa Tiha Luka iz Neuma i mješovita klapa Basca iz Baške Vode.
Konferencija za novinare 51. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2017. održana je u ponedjeljak, 26. lipnja u restoranu «Pod odrnom» u Omišu. Izlagali su Mijo Stanić – ravnatelj FDK Omiš, Dušan Šarac - umjetnički ravnatelj FDK Omiš i Ivo Tomasović - gradonačelnik Omiša, te Petra Bartulović direktorica Turističke zajednice Omiš. Oni su se redom osvrnuli na do sada održane festivalske večeri u Čapljini, Komiži, Blatu i Bolu, te predstavili festivalska događanja 51. Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2017. koji će se održati u Omišu od 30. lipnja do 22. srpnja.
U petak, 16. lipnja u Bolu na Braču po sedamnaesti put održana je Večer klapa debitanata Festivala dalmatinskih klapa Omiš 2017. Na posljednjoj ovogodišnjoj natjecateljskoj večeri Festivala izvan Omiša za nagrade stručnog povjerenstva i publike borilo se pet ženskih i četiri muške debitantske klape: Mir (ž)-Međugorje, Herceg (m)-Čitluk, Anima Arbae (ž)-Rab, Porat (m)-Lumbarda, Bersice (ž)-Zadar, Cima (m)-Šibenik, Škuribanda (ž)-Zadar, Timbar (m)-Selca, o.Brač i Figurin (ž)-Zagreb.
Porat (m)-Lumbarda - nagrada stručnog povjerenstva
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu prof. Velebit Veršić, mo. Mojimir Čačija i prof. Vinko Didović prvu nagradu Kamen sreće za najuspješniju debitantsku klapu dodijelilo je muškoj klapi Porat iz Lumbarde, dok je publika najviše svojih glasova dodijelila muškoj klapi Timbar iz Selca na otoku Braču, kojoj je pripala Školjka sreće. Stručni povjerenstvo donijelo je odluku da pravo natjecanja na izbornim večerima 51. FDK Omiš 2017. osiguraju najuspješnija muška i najuspješnija ženska klapa prema njihovim ocjenama. Tako su, pored mladića iz klape Porat najviše razloga za radost imale djevojke iz zadarske klape Bersice. Iako najmlađe sudionice sinoćnjeg koncerta zadarske djevojke nisu stigle u Bol bez iskustva. Niz godina imale su zapažene uspjehe na Festivalu dječjih klapa koji se održava u njihovom Zadru.
klapa Bersice (ž)-Zadar
Sinoćnji koncert ometala je jaka bura te tako debitantskim klapama otežala premijeran nastup na omiškom Festivalu i zadavala probleme organizatorima. Ipak, večer je uspješno održana, a klapski a capella akordi odzvanjali su bolskim portom do ranih jutarnjih sati. U subotu 17. lipnja u Teatrinu “Dva ferala” publici će se još jednom predstaviti pobjednici Večeri debitanata kojima će se nakon nastupa uručit nagrade. Kao gost večeri na pozornici će im se pridružiti muška klapa Korda iz Lumbarde.
Timbar (m)-Selca, o.Brač, nagrada publike
Na Večeri mješovitih klapa 51. Festivala dalmatinskih klapa prvu nagradu stručnog ocjenjivačkog povjerenstva osvojila je klapa Basca iz Baške Vode, dok je najviše glasova publike dobila klapa Đirata iz Zagreba, kojoj je pripala i druga nagrada stručnog ocjenjivačkog povjerenstva.
klapa Basca iz Baške Vode - 1. nagrada stručnog povjerenstva
klapa Đirata iz Zagreba - 1. nagrada publike
U Velikoj dvorani Doma kulture u Blatu na Korčuli, u subotu, 10. lipnja o.g. po prvi put održana je natjecateljska Večer mješovitih klapa u kojoj je nastupilo ukupno jedanaest klapa, redoslijedom: Volat - Pučišća, Maraška - Zadar, Falkuša - Zagreb, Kurenat - Mljet, Castelnuovo - Hereceg Novi (Crna Gora), Đirata - Zagreb, Slavić - Zagreb, Kampaneli - Donja Kaštela, Basca - Baška Voda, Barun - Sveta Nedjelja i Komiža - Komiža. U pauzi programa nastupila je klapa Đirata iz Zagreba.
Klapi Kampanel iz Kaštela pripala je treća nagrada stručnog ocjenjivačkog povjerenstva koje je radilo u sastavu: mo. Mojmir Čačija, Jure Šaban Stanić, prof. i Dalija Gavranić, prof. Program je vodio novinar Radio Dalmacije Joško Bonači.
Večer mješovitih klapa, kao i proteklih godina radijski je prenosio Hrvatski Radio Split, glazbeni urednik Eduard Gracin.
U subotu 3. lipnja službeno su započela događanja na 51. Festivalu dalmatinskih klapa Omiš 2017. i to koncertom u Komiži održanim u čast maestra Dinka Fija. Svi prisutni nisu požalili što su morali potrošiti koju kaloriju više uspinjući se do Crkve Sv. Nikole (Muster), ispred koje se pruža prekrasan pogled na komišku valu, jer su uživali u izvrsnom glazbenom događaju.Mješovita klapa, ili preciznije mješoviti vokalni komorni sastav, Prvi komin Snježanin u čast pokojnog maestra, njihovog osnivača i voditelja, pjevao je Fijove najpoznatije skladbe i obrade napjeva koje je maestro zapisao i obradio. Koncert su vrsnim pjevanjem začinile članice domaće ženske klape Gusarica iz Komiže, a ostvaren je uz potporu suorganizatora Ministarstva kulture RH i Grada Komiže.
U sklopu programa proslave blagdana Svetoga Ivana Nepomuka, Dana Grada Omiša, Festival je dalmatinskih klapa Omiš u nedjelju, 14. svibnja održao tradicionalni Svečani koncert. Na koncertu su nastupile muške klape Pasika iz Kostanja i Vokalisti Salone iz Solina, te ženska klapa Neverin iz Kaštel Lukšića. U ugodnom ambijentu Trga dr. Franje Tuđmana u Omišu, popularno zvanom “ispod Žižule” klape su svojim izvedbama razgalile srca brojnih prisutnih. Koncert je bio odlična uvertira u Festivalska zbivanja koja nas uskoro očekuju, u mjesecima lipnju i srpnju, na 51. Festivalu dalmatinskih klapa Omiš 2017. Tako je Festival na jedinstven način svim Omišankama i Omišanima čestitao Dan Grada Omiša i njegovog zaštitnika sv. Ivana Nepomuka. Program večeri vodila je mlada omiška voditeljica Viktorija Perkušić.
Festival dalmatinskih klapa Omiš održava se ove godine po 51. put. Događanja, već uobičajeno kreću početkom lipnja u Blatu na Korčuli, ovaj put s Večeri mješovitih klapa, a završavaju velikom završnicom muških klapa u subotu 21. srpnja u Omišu.
Evo pregleda festivalskih događanja:
DATUM i MJESTO | VEČER |
Komiža, 3.6.2017. (subota) | AUTORSKA VEČER mo: DINKA FIA |
Crkva Sv.Nikole (Muster) | |
Blato, 10.6.2017. - (subota) | VEČER MJEŠOVITIH KLAPA |
Velika dvorana Doma kulture Blato | |
Bol, 16.6.2017. - (petak) | VEČER KLAPA DEBITANATA |
Tetrin "Dva ferala" | |
Bol, 17.6.2017. - (subota) | REVIJALNA VEČER KLAPA |
Tetrin "Dva ferala" | |
Omiš, 30.6.2017. - (petak) | VEČER IZVORNIH NAPJEVA - OTVORENJE |
Trg Sv.Mihovila, 21 sat | |
Omiš, 1.7.2017. - (subota) | AUTORSKA VEČER - ŽIVKO KLJUČE |
Trg Sv.Mihovila, 21 sat | |
Omiš, 2.7.2017. - (nedjelja) | VEČER NOVIH SKLADBI |
Trg Sv.Mihovila, 21 sat | |
Omiš, 7.7.2017. - (petak) | PRVA IZBORNA VEČER MUŠKIH/ŽENSKIH KLAPA |
Trg Stjepana Radića, 21 sat | |
Omiš, 8.7.2017. - (subota) | DRUGA IZBORNA VEČER MUŠKIH/ŽENSKIH KLAPA |
Trg Stjepana Radića, 21 sat | |
Omiš, 9.7.2017. - (nedjelja) | TREĆA IZBORNA VEČER MUŠKIH/ŽENSKIH KLAPA |
Trg Stjepana Radića, 21 sat, 21 sat | |
Omiš, 15.7.2017. - (subota) | TRADICIONALNI KONCERT "ZAGREB OMIŠU" |
Park Hrvatskih branitelja, 21.30 sati | |
Omiš, 21.7.2017. - (petak) | ZAVRŠNA VEČER ŽENSKIH KLAPA |
Trg Sv.Mihovila, 21 sat | |
Omiš, 22.7.2017. - (subota) | ZAVRŠNA VEČER MUŠKIH KLAPA |
Trg Sv.Mihovila, 21 sat |
U organizaciji Zaklade Ljubo Stipišić Delmata, u petak 24. ožujka 2017. u Gradskoj loži u Zadru s početkom u 19 sati, održat će se promocija knjige dr.sc. Vedrane Milin Ćurin "Žene u klapskom pjevanju". Promotori će biti izv.prof.dr.sc. Ivana Tomić Ferić, akademik Jakša Fiamengo i dr.sc. Vito Balić. U glazbenom dijelu nastupit će ženske klape Garofuli iz Bibinja i Škuribanda iz Zadra.
Knjiga je već predstavljena javnosti. Bilo je to 2. ožujka 2017. u dvorani Umjetničke akademije u Splitu. U ugodnoj i emocijama prožetoj atmosferi nadahnutim govorima knjigu su predstavili isti promotori.
Završni govor i riječi zahvale svima koji su pružili potporu ovom vrijednom projektu kao i svima koji su došli na promociju, izrekla je sama autorica. Vedrana Milin Ćurin skup je iskoristila i za predstavljanje Studija klapskog pjevanja. Pokretanje ovog jednogodišnjeg poslijediplomskog specijalističkog studija za sve one koji se žele baviti ili usavršavati u klapskom području trebalo bi startati sljedeće akademske godine na Umjetničkoj akademiji u Splitu.
Svojom pjesmom promociju su uveličale ženske klape Filip Dević iz Splita i Neverin iz Kaštel Lukšića, a program je moderirala izv.prof.dr.sc. Davorka Radica.
Snimke festivalskog programa iz 1993. godine stekle su 1994-te godine prestižnu diskografsku nagradu Porin u kategoriji skladanog folklora. Riječ je o kaseti novih skladbi s XXVII. Festivala dalmatinskih klapa u izdanju Croatia recordsa, producenta maestra Dušana Šarca.
To je bio prvi Porin, nakon čega je uslijedilo još pet najuglednijih hrvatskih diskografskih nagrada: 2002., 2011., 2012., 2013. i 2016. godine u kategorijama najboljih folklornih, najboljih festivalskih i najboljih klapskih albuma, a ove godine na 24-toj dodjeli Porina, evo još jednog - sedmog po redu, opet u kategoriji Najbolji album folklorne i klapske glazbe - "50. festival dalmatinskih klapa Omiš - večer novih skladbi"!
Osim Festivala nominirani su još Korkyra ethno - pjesme, napjevi i kolede otoka Korčule - Razni izvođači, glazbeni producent Sandro Bačić, nakladnik Nota bene, te Oj, Betleme, Betleme, izvođač SKUD Ivan Goran Kovačić, glazbeni producent Dubravko Radić, nakladnik Laudato.
Kako je novo vodstvo Festivala u svom programu i najavljivalo, u radu će se još više truditi čvršće vezati klapsku pismu koncima tradicije kako vjetrovi iz raznih smjerova ne bi njen brod otpuhali i zagubili na beskrajnoj glazbenoj pučini. Povratak u iskonsku luku započet prošle godine nastavlja se i na 51. Festivalu. Vjerujemo da ste u prijavnicama za sudjelovanje na Festivalu već primijetili izostanak kategorije „Popularnih obrada“. Drugi značajni iskorak upravo Vam predstavljamo.
Na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu već je duži niz godina zamjetna težnja klapa da u svrhu što boljeg dojma pred stručnim sudom pjevaju napjeve i skladbe sa sve složenijim obradama. Na taj način zanemaruje se veliki broj jednostavnih, ali tako lijepih tradicijskih napjeva koji se niz godina uopće ne izvode. Klapski voditelji, posebice mlađi, često ni ne znaju za takve napjeve ili ih namjerno izbjegavaju misleći da ako ih njihove klape budu izvodile neće ostaviti dovoljno upečatljiv dojam pred stručnim sudom. Takav trend upravo je u suprotnosti s jednostavnim načinom pjevanja koji su baštinili naši prethodnici. Iz navedenih razloga, a u duhu povratka iskonskom i tradicijskom pjevanju kako je nekada bilo, Festival u svoj program ponovno uvodi „Večer izvornih napjeva“. Istoimena večer već se održavala u razdoblju od 2001. do 2006. godine. Nanovo utemeljena „Večer izvornih napjeva“ imala bi neke slične elemente kao i prethodna, ali i neke novine. Obzirom da će se dio tih novina prvi put dogoditi na omiškoj pozornici večer bi u ovoj godini imala svojevrsni eksperimentalni karakter. Njen uspjeh i prihvaćanje od strane klapa i javnosti odrediti će budućnost ove večeri.
RB | KLAPA | VODITELJ |
1 | ADRIATICUM (m)-Šibenik | Ivan Samodol |
2 | ANIMA ARBAE (ž)-Rab | Tatjana Zorić |
3 | ANKORA (ž)-Podstrana | Mirko Radan |
4 | ARMORIN** (ž)-Zagreb | ---- |
5 | BARUN (mj)-Sveta Nedelja | Bojan Pogrmilović |
6 | BASCA (mj)-Baška Voda | Marijo Krnić |
7 | BERSICE (ž)-Zadar | Marjana Dušević |
8 | BESIDA (ž)-Klis | Josipa Strujić Šaban-Stanić |
9 | BOŠKET (m)-Zagreb | Gina Damjanović |
10 | BRACIERA** (m)-Bol | Srećko Damjanović |
11 | BUNARI (m)-Vodiće | Filian Vuletić |
12 | CASTELNUOVO (mj)-Herceg Novi, CG | Dušan Duje Tadić |
13 | CIMA (m)-Šibenik | Ivo Lise |
14 | ČUVITE* (ž)-Šolta | Srećko Damjanović |
15 | ĆAKULONE (ž)-Zagreb | Davor Capković |
16 | DALMARI (m)-Maribor, SLO | Marko Mandir |
17 | DIŠPET* (ž)-Zagreb | ----- |
18 | DIVA (ž)-Široki Brijeg, BiH | Tomislav Sušac |
19 | ÐIRATA (mj)-Zagreb | Davor Capković |
20 | FALKUŠA (mj)-Zagreb | Antonia Mimica |
21 | FIGURIN (ž)-Zagreb | Paulina Ðapo |
22 | FILIP DEVIĆ (m)-Split | Jakša Gilić |
23 | FJORET (ž)-Tučepi | Tanja Topić |
24 | HERCEG (m)-Citluk, BiH | Dragan Filipović |
25 | JACERA (m)-Šibenik | Filian Vuletić |
26 | KAMPANELI (mj)-Donja Kaštela | Mira Ðukić-Milašević |
27 | KARMEL (ž)-Turanj | Magdalena Miočić |
28 | KOMIŽA (mj)-Komiža | Mićo Sviličić |
29 | KOPORAN (mj)-Poličnik | Linda Subotić |
30 | KORDA (m)-Lumbarda | Roko Radovan |
31 | KRUNIK (m)-Kučine | Mario Markovina |
32 | KUNTENAT* (m)-Korčula | Velebit Veršić |
33 | KURENAT (mj)-Mljet | Velebit Veršić |
34 | KURJOŽE (ž)-Podstrana | Mirko Radan |
35 | LUKA* (m)-Ploče | Ivica Kaleb |
36 | MARAŠKA (mj)-Zadar | Jelena Laća |
37 | MINDEL (m)-Ploče | Ivica Kaleb |
38 | MIR (ž)-Mostar, BiH | Monija Jarak |
39 | MRIŽA O' VERSI** (mj)-Split | Ivana Šutić |
40 | MUNITA (m)-Zadar | ----- |
41 | NEVERIN* (ž)-Kaštel Lukšić | Antonela Pilić Burić |
42 | NOSTALGIJA* (m)-Zagreb | ----- |
43 | OBILANCA (ž)-Zagreb | Davor Capković |
44 | OKRUK (m)-Okrug Donji | Vinko Buble |
45 | ONEUM (m)-Omiš | Antonia Mimica |
46 | ORCA (ž)-Split | Srećko Damjanović |
47 | ORŠULICE (ž)-Vodiće | Ivo Lise |
48 | PERUŽINI (ž)-Pag | Sanja Buljanović |
49 | PETRADA* (m)-Zagreb | Davor Capković |
50 | PODVORJE (m)-Kaštel Sućurac | Zoran Danielov |
51 | POJ (m)-Samobor | Vedran Andrijašević |
52 | PORAT (m)-Lumbarda | Ivo Batistić |
53 | PRASKA (m)-Podstrana | Jasminko Šetka |
54 | REFUL (m)-Split | ----- |
55 | SALONA (ž)-Solin | Jure Šaban-Stanić |
56 | SKONTRADURA (ž)-Dubrovnik | Paola Dražić Zekić |
57 | SKRADINKE* (ž)-Skradin | Ivo Mikuličin |
58 | SLAVIĆ (mj)-Zagreb | ----- |
59 | STINE (m)-Zagreb | Antonia Mimica |
60 | STRIDONNE (ž)-Štrigova | Nora Nemec |
61 | STUDENAC (m)-Kruševo, BiH | Karlo Miličević |
62 | Sv.LUKA (m)-Otok | Stipe Botica |
63 | ŠKURIBANDA (ž)-Zadar | Magdalena Miočić |
64 | TAMARIN (ž)-Vranjic | Mirko Radan |
65 | TERANKE (ž)-Pula | Danijel Dražić |
66 | TEŽACI (m)-Paljuv | ----- |
67 | TIHA LUKA** (dj)-Neum, BiH | ----- |
68 | TIMBAR (m)-Selca | Josip Tomasović |
69 | VENTULA (ž)-Split | Milivoj Rilov |
70 | VINČACE (m)-Novi Vinodolski | Sveto Popović |
71 | VOLAT (mj)-Pučišća | Marko Bauk |
**- nastupili kao gosti Festivala
* - nastupili na Večeri novih skladbi
MUŠKE KLAPE | 30 |
ŽENSKE KLAPE | 27 |
MJEŠOVITE KLAPE | 13 |
DJEČJE KLAPE | 1 |
UKUPNO | 71 |
KLAPE DEBITANTI | 9 (4 m/5 ž) |
GOSTI FESTIVALA | 4 |
~~~~~
Na festivalu nastupilo je ukupno 521 pjevač/ica, od toga 269 muškaraca i 252 žena.
Također je nastupilo i 4 djece (1 djevojčica i 3 dječaka).
Na izbornim odnosno završnim večerima Festivala, muške i ženske klape ocjenjuje Stručno ocjenjivačko povjerenstvo koje se sastoji od uglednih profesora glazbe, skladatelja i muzikologa. Na završnim večerima muških i ženskih klapa svoje bodove odnosno glasove daje i nazočna publika. Svaki clan Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva ocjenjuje pojedine klape na osnovu izvedenih skladbi ocjenom od 1 do 10. Najveća i najmanja dodjeljena ocjena ne uzimaju se u obzir kod zbrajanja. Zbrajanjem ostalih dodijeljenih ocjena dobiva se ukupni broj bodova na temelju kojih se proglašavaju klape pobjednici.
ZAVRŠNE VEČERI ŽENSKIH I MUŠKIH KLAPA
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo za završne večeri radilo je u sastavu: Mirko Barišić, mo. Mojmir Čačija, Mićo Friganović, Rajmir Kraljević, prof., dr.sc. Marko Rogošić, dr. sc. Ivana Tomić Ferić i Velebit Veršić, prof.
REZULTATI ZAVRŠNIH VEČERI (.pdf)
~~~~~
Obrazloženje ocjena stručnog ocjenjivačkog povjerenstva:
- Završna večer ženskih klapa (.pdf)
- Završna večer muških klapa (.pdf)
~~~~~
IZBORNE VEČERI M/Ž KLAPA
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo za sve izborne večeri radilo je u sastavu: Mirko Barišić, Mićo Friganović, Rajmir Kraljević, prof., dr. sc. Ivana Tomić Ferić i Velebit Veršić, prof.
REZULTATI IZBORNIH VEČERI (.pdf)
OBRAZLOŽENJE:
Bodovi od strane Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva na završnim večerima muških i ženskih klapa odlučuju o nagradama zlatnog, srebrnog i brončanog štita sa grbom grada Omiša, dok brojevi glasova publike odlučuju o nagradama zlatnog, srebrnog i brončanog omiškog Leuta. Na izbornim večerima Festivala, bodovima prikupljenim od strane Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva, muške i ženske klape ostvaruju pravo nastupa na završnim večerima odnosno bivaju eliminirane iz daljnjeg natjecanja.
Osvojeni bodovi su plod rada Stručnog ocjenjivačkog povjerenstva koji jednako tretira one najstarije i najiskusnije klape i klape debitante. Svi dostupni podaci o bodovima su dati u tablicama radi li se o izbornim ili završnim večerima pojedinih Festivala.
Tamno označene klape u izbornim večerima Festivala izborile su pravo nastupa u završnim večerima. Ostale klape su eliminirane iz daljnjeg natjecanja. Tamno označene klape na završnim večerima Festivala predstavljaju pobjednike odnosno dobitnike festivalskih nagrada na temelju osvojenih bodova. Ostale nagrade koje nisu vezane uz bodove možete naći na stranicama klapa pobjednika pojedinih Festivala.
1.NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
klapa BASCA (mj)-Baška Voda |
2.NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
klapa ÐIRATA (mj)-Zagreb |
3.NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
klapa KAMPANELI (mj)-Donja Kaštela |
1. NAGRADA PUBLIKE - ZLATNA LIPA |
klapa ÐIRATA (mj)-Zagreb |
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu: Dalija Gavranić, prof., Jure Šaban-Stanić, prof. i mo. Mojimir Čačija
PLAKETA KLAPI DEBITANTU - 1.NAGRADA ŽIRIJA |
klapa PORAT (m)-Lumbarda |
PLAKETA KLAPI DEBITANTU - 1. NAGRADA PUBLIKE |
klapa TIMBAR (m)-Selca |
Klape PORAT (m) iz Lumbarde i BERSICE (ž) iz Zadra izborile su nastup u izbornim večerima Festivala.
Stručno povjerenstvo radilo je u sastavu: mo. Mojmir Čačija, Vinko Didović, prof. i Velebit Veršić, prof.
NAGRADA PUBLIKE |
klapa KORDA (m)-Lumbarda |
ZLATNA PLAKETA AUTORU NAJUSPJEŠNIJE SKLADBE |
Glazba: Živko Ključe; tekst: Šiško Mencetić - Misal mi zanosi - klapa BOŠKET (m)-Zagreb |
SREBRNA PLAKETA AUTORU NAJUSPJEŠNIJE SKLADBE |
Glazba i tekst: Ana Kodrić Ivelić - Da bi bila moja - klapa PETRADA (m)-Zagreb |
BRONČANA PLAKETA AUTORU NAJUSPJEŠNIJE SKLADBE |
Glazba: Duško Tambača; tekst: Pjero Mirić - Jubav skonšumana - klapa CUVITE (ž)-Šolta |
PLAKETA ZA NAJBOLJU IZVEDBU |
BASCA (mj)-Baška Voda - Kuraj - glazba: Vicko Dragojević; tekst: Pjero Mirić |
PLAKETA ZA NAJBOLJI TEKST |
PJERO MIRIĆ za stihove skladbe Kuraj - glazba Vicko Dragojević - izvela klapa BASCA (mj)-Baška Voda |
ZLATNA PLAKETA PUBLIKE |
Glazba: Vicko Dragojević; tekst: Pjero Mirić - Kuraj - klapa BASCA (mj)-Baška Voda |
1. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa ORCA (ž)-Split |
2. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - SREBRNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa TERANKE (ž)-Pula |
3. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - BRONČANI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa ANKORA (ž)-Podstrana |
1. NAGRADA PUBLIKE - ZLATNI OMIŠKI LEUT |
klapa ANKORA (ž)-Podstrana |
2. NAGRADA PUBLIKE - SREBRNI OMIŠKI LEUT |
klapa ORCA (ž)-Split |
3. NAGRADA PUBLIKE - BRONČANI OMIŠKI LEUT |
klapa ORŠULICE (ž)-Vodiće |
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu: Mirko Barišić, mo. Mojmir Čačija, Mićo Friganović, Rajmir Kraljević, prof., dr.sc. Marko Rogošić, dr. sc. Ivana Tomić Ferić i Velebit Veršić, prof.
1. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - ZLATNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa VINČACE (m)-Novi Vinodolski |
2. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - SREBRNI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa BUNARI (m)-Vodiće |
3. NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA - BRONČANI ŠTIT S GRBOM GRADA OMIŠA |
klapa PRASKA (m)-Podstrana |
1. NAGRADA PUBLIKE - ZLATNI OMIŠKI LEUT |
klapa STINE (m)-Zagreb |
2. NAGRADA PUBLIKE - SREBRNI OMIŠKI LEUT |
klapa PRASKA (m)-Podstrana |
3. NAGRADA PUBLIKE - BRONČANI OMIŠKI LEUT |
klapa KORDA (m)-Lumbarda |
Stručno ocjenjivačko povjerenstvo radilo je u sastavu: Mirko Barišić, mo. Mojmir Čačija, Mićo Friganović, Rajmir Kraljević, prof., dr.sc. Marko Rogošić, dr. sc. Ivana Tomić Ferić i Velebit Veršić, prof.
U Omišu je 6. srpnja 2017. godine na prepunom Poljićkom trgu predstavljena Monografija “FESTIVAL DALMATINSKIH KLAPA OMIŠ 1967 – 2016” autoriće Herci Ganza. Monografiju su, osim autoriće predstavili Glavni i odgovorni urednik Mijo Stanić, te recenzenti akademik Jakša Fiamengo, dr. sc. Marko Rogošić, prof. Bože Mimića i mo. Dušan Šarac.
U glazbenom dijelu programa predstavile su se klape s najvecim brojem nastupa na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu muška klapa Filip Dević iz Splita i domaca klapa Omiš.
Impressum monografije:
Autorića: Herci Ganza
Glavni i odgovorni urednik: Mijo Stanić
Zamjenik urednika: Joško Plastić
Urednik fotografije: Vlade Zemunik
Grafićki urednik: Igor Čaljkušić
Lektorica: Vesna Krželj Velić
Tajnice uredništva: Ana Vranješ, Antonija Rajković, Anamarija Vukasović
Recenzenti: akademik Jakša Fiamengo, dr. sc. Marko Rogošić, prof. Bože Mimica i mo. Dušan Šarac
Druga epizoda serijala “KLAPSKA PJESMA – OD KONOBE DO SVJETSKE KULTURNE BAŠTINE” premijerno prikazana 14. srpnja u Kongresnoj dvorani hotela "Plaža" obraduje razdoblje prvih pet godina omiškog Festivala, od 1967. do 1971. god. O serijalu su govorili urednik Zvonimir Varošanec i ravnatelj FDK Mijo Stanić. Dokumentarna serija nastala je prema ideji ravnatelja FDK Omiš Mije Stanića, a nakon što su ravnatelj i umjetnički ravnatelj Festivala Dušan Šarac predložili HTV-u da napravi dokumentarnu emisiju o 50-oj obljetnići FDK Omiš. Zvonimir Varošanec preuzeo je na sebe zadatak autora i scenarista te predložio da se najprije pregleda arhivski materijal i vidi može li se krenuti u snimanje serije od više epizoda. Nakon pregleda više od 1300 arhivskih vrpci i snimanja brojnih intervjua na terenu došlo se do obilja materijala, te napokon do sedam nastavaka, svakog u trajanju od 55 minuta, koji pričaju intrigantnu priču o klapskoj pjesmi i jednom malom i skromnom Festivalu koji je upravo čudesno zadužio hrvatsku glazbu, a gradić Omiš učinio "središtem klapskog kruga". U seriji su zastupljeni gotovo svi značajniji autori i interpreti klapske pjesme; gotovo sve velike klape. Dana je i slika vremena te autora i interpreta koji su bili suvremenici klapske pjesme od pedesetih godina prošlog stoljeca do danas. Okosnica ove serije upravo je omiški festival jer se serija bavi prije svega a capella pjevanjem, a tek usput, i to radi razumijevanja konteksta, i klapskim pjevanjem uz glazbenu pratnju. Bila je potrebna mukotrpna rekonstrukcija prvih dvadeset godina FDK Omiš jer su televizijski prijenosi bili radeni uglavnom uživo te je, nažalost, malo toga ostalo sacuvano na vrpcama. Srecom, direkcija FDK raspolaže bogatom Foto arhivom. To i obilje podataka što ih je skupila autorica monografije „Festival dalmatinskih klapa Omiš 1967 – 2016“, Herci Ganza, koja se medu ostalim oslonila na bogatu arhivu lista Slobodna Dalmacija, definitivno su ohrabrili autora da krene u ovaj pothvat. Ono što je za ovu prigodu bilo možda najvrednije, jer riječ je ipak prvenstveno o video materijalu, relativno su brojne i pomno sačuvane emisije pučke i predajne kulture HTV-a od ranih 60-tih godina prošlog stoljeća do danas.
Vrijedan video materijal pronaden je i u informativnim emisijama HTV-a te u arhivi Hrvatskog radija i nakladnika Croatia Records. U rekonstruiranju klapskog pjevanja od njegovih pocetaka do danas pomogli su i arhivski primjerci tjednika Arena koji je takoder bio pokroviteljem omiškog Festivala te radovi i publikacije brojnih znanstvenika medu kojima su Jerko Bezić, Jakša Primorac, Vedrana Milin Ćurin, Eni Buljubašić, Maja Povrzanović, Jurica Bošković te napokon stručni suradnići serije Joško Čaleta i Bojan Pogrmilović. Montažerka Davorka Feller, asistentića režije Antonina Ćuk te urednik, redatelj, istraživač i scenarist Zvonimir Varošanec nastojali su da svaki od sedam nastavaka serijala otvori i barem u osnovnim crtama razradi i poneko od stručnih pitanja kao što su primjerice uloga različitih glasova u klapskoj pjesmi, pitanje fuzije, glasnog i tihog pjevanja, obrada i aranžmana, komercijalizacije i estradizacije klapske pjesme itd. ne bježeći pri tom od polemike i suprotstavljenih mišljenja. Prema planu v.d. glavnog urednika Prvog programa HTV-a Brune Kovačevića i rukovoditelja Odjela dokumentarna produkcija Vladimira Brnardića serija bi trebala krenuti u emitiranje u listopadu 2017. na prvom programu HTV-a, ponedjeljkom od 21.30 sati.
Ukupno sudjelovalo klapa | 71 | |
- | Muške klape | 30 |
- | Ženske klape | 27 |
- | Mješovite klape | 13 |
- | Dječje klape | 1 |
- | Klape debitanti | (9) |
Zemljopisna pripadnost klapa | ||
- | klape iz Dalmacije | 36 |
- | klape iz unutrašnjosti Hrvatske | 15 |
- | klape iz Istre i Hrvatskog primorja | 2 |
- | Otočke klape | 11 |
- | klape iz inozemstva | 7 |
Broj pjevača | 521 | |
- | Muškarci | 269 |
- | Žene | 252 |
- | Djeca | 4 |
- | Voditelji koji pjevaju u klapi | 25 |
- | Klape bez voditelja | 6 |
- | ||
Ostali zanimljivi podatci | ||
- | Broj nastupa klapa | 105 |
- | Ukupno sati programa | 20 |
- | Ukupno izvedenih napjeva | 123 |
- | Ukupno izvedenih skladbi | 31 |
- | Broj novih skladbi | 12 |
- | Broj članova povjerenstva | 14 |
- | Broj voditelja programa | 5 |
- | Ukupni broj dodjeljenih nagrada | 20 |
- | Ukupno klapa osvajača nagrada | 15 |
Broj posjetitelja večeri | 3.744 | |
- | u Omišu | 3.424 |
- | izvan Omiša | 320 |