Klapa - Puntari
- Vrsta klape: Ostale
- Naziv klape: Puntari
- Grad: Omiš
- Godina osnutka: 1992.
BIOGRAFIJA:
Više od tri desetljeća klapa Puntari iz Omiša ostavljala je brazde u moru dalmatinske klapske povijesti. Iako je to bilo dugo razdoblje u postojanju jedne klape, čini se da su brazde i danas deset godina nakon prestanka djelovanja ostale čvrste i duboke.
Od osnutka u listopadu 1992. godine klapa je prošla velike promjene u svojoj postavi, ipak, glavna smjernica ostala je do danas nepromijenjena, a to je ljubav prema dalmatinskoj klapskoj pjesmi. Dogodilo se da još jedna karika veže sve postave ove klape, čitavo vrijeme nalazi se pri samom vrhu dalmatinske klapske scene.
Osebujnost klape Puntari u većem dijelu njenog djelovanja je postava od 5 pjevača i to jedno vrijeme sa ženom na mjestu vodećeg glasa, a danas ponovo s tenorskim liderom. Takva postava posve je neobična za klape koje su sastavljene, u pravilu, od muških ili ženskih glasova i nerijetko s osam ili više članova. Takva postava sa ženskim vodećim glasom na prvi pogled se činila kao hendikep, pokazala se pravim zgoditkom u postizanju onoga za čim klape najviše žude, a to je izjedančenost i zajedništvo glasova, poznata u svijetu glazbenik pod pojmom - fuzija.
Klapa je od početka poklonila pozornost njegovanju autohtonog, dalmatinskog folklora. U razdoblju od osnutka klapa je održala brojne uspješne nastupe, sudjelovala na brojnim smotrama i svečanim koncertima, gostovala u mnogim hrvatskim gradovima i ostvarila suradnju s nekolicinom klapa i glazbenika, a i s Festivalom dalmatinskih klapa.
1997. godine objavili su prvi nosač zvuka „Puntarska“. Već po tradiciji održavaju Božićne koncerte u župnoj crkvi Sv. Mihovila u svom gradu, a one iz 2001. i 2002. snimili su uživo i objavili na nosaču zvuka.
Na Festivalu dalmatinskih klapa sudjelovali su sedam puta i uvijeko odlazili s nagradama.
Prva postava klape „Puntari“ djelovala je u sastavu: Ivan Mrmić. 1. tenor, Ervin Baučić i Mijo Stanić 2. tenori, Darko Kusanović i Ivica Bekavac baritoni, te Dino Banović, Ante Raljević i Vladimir Fagarazzi basovi. U klapu su kasnije došli bas Denis Tafra, a pjevali su još i Miro Trgo bas, Nikola Balić bas, Ante Amulić bariton, te Joško Šaškor 2. tenor. U tom razdoblju klapu su vodili Nensi Barić i Duško Tambača. Klapu kasnije preuzima Terezija Kusanović.
Postava klape „Puntari“ s ženskim vodećim glasom pjevala je u sastavu: Terezija Kusanović, 1. tenor-sopran, Mijo Stanić, 2. tenor, Darko Kusanović, bariton, te Denis Tafra, Nikola Čelan i Julijus Stejskal, basovi. U ovom sastavu klapa je napravila najveće uspjehe i izdala još tri CD-a: "Dišperadun", "Samo moru virujen" i CD sa božićnim pjesmama "Rodil se je Isus". Puntari se, u postavi sa sopranom kao liderom razilaze 2006. godine nastupom na Večeri otvorenja jubilarnog 40-tog Festivala dalmatinskih klapa.
Potom se ponovo sastaju 2008. godine i na slijedećih pet nastupa do 2013. godine kada prestaju s radom osvajaju tri nagrade publike.
| 1. tenor | Ivan Mrmić |
| 2. tenor | Mijo Stanić |
| Bariton | Marko Tomasović |
| Basovi | Denis Tafra i Ante Raljević |
| Glazbeni voditelj | Mijo Stanić |
Gore je navedena posljednja postava klape.
U klapi su još pjevali: Ante Amulić, Nikola Balić, Dino Banović, Ervin Baučić, Ivica Bekavac, Nikola Čelan, Vladimir Fagarazzi, Terezija Kusanović, Darko Kusanović, Julijus Stejskal, Joško Šaškor, Miro Trgo
| FESTIVAL | VEČER | NAGRADE |
| 47. FDK Omiš 2013. | Večer otvorenja | |
| 46. FDK Omiš 2012. | Večer novih skladbi | Bog stvori tu Neretvu i more Jadransko; Glazba: Živko Ključe, tekst: Stjepan Šešelj |
| 45. FDK Omiš 2011. | Završna večer muških klapa | 1.NAGRADA PUBLIKE |
| 43. FDK Omiš 2009. | Završna večer muških klapa | 3.NAGRADA PUBLIKE |
| 42. FDK Omiš 2008. | Završna večer muških klapa | 2.NAGRADA PUBLIKE |
| 40. FDK Omiš 2006. | Večer otvorenja | |
| 39. FDK Omiš 2005. | Večer popularnih skladbi | |
| 38. FDK Omiš 2004. | Završna večer muških klapa | 3.NAGRADA PUBLIKE |
| 37. FDK Omiš 2003. | Večer novih skladbi | 1.NAGRADA PUBLIKE Oproštajna pisma; Glazba: Zdenko Runjić/obr. Duško Tambača, tekst: Momčilo Popadić |
| Kal falkuša priko sna zajidri; Glazba: Duško Tambača, tekst: Jakša Fiamengo | ||
| 36. FDK Omiš 2002. | Završna večer muških klapa | 1.NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
| 1.NAGRADA PUBLIKE | ||
| Večer novih skladbi | 1.NAGRADA PUBLIKE; NAGRADA ZA NAJBOLJU IZVEDBU Samo moru virujen; Glazba: Zdenko Runjić, tekst: Krste Juras |
|
| 35. FDK Omiš 2001. | Završna večer muških klapa | 1.NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
| 2.NAGRADA PUBLIKE | ||
| 34. FDK Omiš 2000. | Završna večer muških klapa | 2.NAGRADA STRUČNOG POVJERENSTVA |
| 2.NAGRADA PUBLIKE | ||
| 30. FDK Omiš 1996. | Završna večer muških klapa | 1.NAGRADA PUBLIKE |
| 29. FDK Omiš 1995. | Završna večer muških klapa | 3.NAGRADA PUBLIKE |
| 28. FDK Omiš 1994. | Završna večer muških klapa | 2.NAGRADA PUBLIKE |
| 27. FDK Omiš 1993. | Izborna večer muških klapa | |
| UKUPNO NASTUPA |
16 |
1993., 1994., 1995., 1996., 2000., 2001., 2002., 2003., 2004., 2005., 2006., 2008., 2009., 2011., 2012., 2013. |
| Ukupno nastupa | 16 | |
| Ukupno natjecateljskih nagrada | 14 | |
| Ukupno ostalih nagrada | 2 | |
| Završna večer klapa | 13 | |
| 1. nagrada žiri | 2 | 2001., 2002. |
| 2. nagrada žiri | 1 | 2000. |
| 1. nagrada publike | 3 | 1996., 2002., 2011. |
| 2. nagrada publike | 4 | 1994., 2000., 2001., 2008. |
| 3. nagrada publike | 3 | 1995., 2004., 2009. |
| Večer novih skladbi | ||
| Izvedba nove skladbe | 1 | 2002. |
| Nagrada autorima nove skladbe | 2 | |
| 1. nagrada publike | 2002., 2003. | |
| Apsolutni pobjednici | 1 | 2002. |
-----





