Kolendavanje u Dalmaciji
Paljenje badnjaka, unošenje slame u kuću, kolendavanje i sijanje pšenice, samo su neki od tradicionalnih običaja Dalmacije vezanih uz božićno vrijeme.
Kolenda se pjeva svim svecima, od svete Kate do svetog Ante, ali i za Božić i Novu Godinu pa sve do Sveta tri kralja, pjevaju je djeca i stariji, siromašni i bogati. Njene riječi nose izraze poštovanja prema domaćinu i gospodaru kuće, lijepe želje, blagoslov, vjeru i nadu.
Kolendari ili čestitari bi večer uoči Božića išli od kuće do kuće kolendavati. Pjevali bi stare narodne božićne pjesme, a domaćin ih je trebao pustiti u kuću osim u slučaju bolesti ili smrti. A ako bi ih netko odbio primiti, otpjevali bi mu pogrdnu pjesmu.
Do ovog starog običaja držalo se diljem Dalmacije, no kada smo posljednji put slušali tradicionalne kolende na ulicama svojega grada? Njihova tradicija poznata je i diljem Splita, otoka i Zagore. Pokušat ćemo pokazati kako su naši stari kolendavali, ali i u kojim dalmatinskim mjestima je ova tradicija još uvijek ‘živa’.
(kliknite na naslove i otvorite sadržaj)
Koledari bi otpjevali pjesmu u dvorištu kojom bi čestitali blagdane domaćinima te im poželjeli sreću. Nakon toga, domaćini bi pozvali koledvare u kuću pa ih unutra počastili rakijom ili vinom te objedom, najčešće blagdanskim kolačima. Skupina koledvara bi se u kući zadržala oko sat vremena, a zatim bi išli do sljedeće kuće i tako redom. U koledarskoj povorci, mladići su nosili košare za skupljanje darova domaćina, a mnogim krajevima hrvatske, trojica muškaraca bila su odjevena u jarke boje predstavljajući Sveta tri kralja.
U kući u koju se nedavno udala mlada darivala se jabuka s nabodenim maslinovim grančicama kao simbol plodnosti i mira.
Više pogledajte na portalu Grada Kaštela!
Običaj je bio da bi se formirale grupe od osnovnoškolaca do starijih domaćina koji će navješćivati od kuće do kuće, odnosno pjevati tradicionalne napjeve”.
Za dobro odrađeno navješćivanje na području Korčule se dobivao novac. “Skupina ulazi u dvor domaćina tražeći od domaćina dozvolu da otpjevaju pjesme. Nakon dobivene potvrde da mogu pjevati, izvedu se dvije do tri pjesme, poslije čega ih domaćin pozove u kuću i počasti. Mlađim koledarima daju po neki novčić za stvoreni ugođaj. Oni stariji pak izvedu nekoliko starih pučkih napjeva vezanih za ovaj lijepi običaj o Božiću”.
Ipak, za dobit novac, bilo je potrebno odraditi sve tri večeri navješćivanja.
A onu zadnju, na Sveta tri kralja, ako su domaćini bili zadovoljni, darovali bi kolendare novcem.
~~~~~
Više o dubrovačkoj kolendi pogledajte ovdje!
Paljenje Badnjaka!